Kako podesiti pametne telefone i računare. Informativni portal

Kvalitet dvb t2 signala varira. Digitalna TV

IN opšti slučaj izračunavanje dometa prijema je izuzetno složeno. Deseci faktora utiču na domet prijema, uključujući čak i doba godine i dana.

ipak, posebno za stanovnike Moskve, predstavljamo 3 granična grafikona (slika 1) za prijem digitalnih DVB-T2 paketa (multipleksa).

Sva 3 grafikona su napravljena za 3 uslova prijema:

1 – prijem dugog dometa (prijemne antene sa pojačanjem od 16-18 dB, klasa „daljnog dometa“);

2 – prosečan prijem (prijemne antene sa pojačanjem od 10-12 dB, balkonske antene klase);

3 – prijem kratkog dometa (sobna “Delta” antena).

U svim slučajevima pretpostavlja se da se koristi ili aktivna antena sa ugrađenim jarbolnim pojačalom, ili se koristi eksterno niskošumno pojačalo za jarbol (F=2 dB). Naravno, upotreba skupljih antena „daljeg dometa“ omogućiće mnogo bolji (pouzdaniji) prijem čak iu svim vremenskim uslovima i tokom višegodišnjeg rada. Što je veća cijena antene, to je privlačnija izgled i veću izdržljivost u upotrebi.

Smanjenje dužine kabla na prisustvo jarbolnog pojačivača(bilo koje vrste) ne pravi nikakvu razliku ni u kvalitetu prijema niti u njegovom „dometu“. At odsustvo jarbolnog pojačala Dužina redukcijskog kabla (posebno kada se radi na 2 ili više televizora) je već vrlo važna.

Kada koristite unutrašnje antene(Pojačanje = 6 dB) potrebno je zapamtiti da zidovi (a radio talasi će sigurno proći kroz prozorski otvor ili zidove) imaju zaštitu (slabljenje radio talasa). U proračunima je pretpostavljen koeficijent radio zaštite od 6 dB. U praksi može dostići 14...18 dB. Drugim riječima, to znači da se stvarni domet može smanjiti za 2-3 puta, ovisno o mjestu instalacije unutrašnja antena i koeficijent zaštite radio štita zidova.

Kriva sa ubrzanjem=0 dB odgovara uobičajenim aktivnim unutrašnjim stranim antenama (po pravilu se napajaju mrežnim naponom ~220 V/50 Hz). Takve antene imaju nula pojačanja (bez ugrađenog pojačala), ali su prilično estetskog izgleda.

Za stanovnike regiona Na slici ispod prikazane su slične zavisnosti opsega prijema R 0 u zavisnosti od visine prijemne antene h za različite visine ugradnje predajnih antena - N. Krive su ucrtane za antene „dugog dometa“ sa zračenom snagom predajnika od 4 kW na frekvenciji od 600 MHz.


Ako se vaša stvarna snaga predajnika P razlikuje od 4 kW, onda izračunajte pravi domet prijem treba prilagoditi prema formuli:
Korisno je napomenuti da ako je visina prijemne antene veća od 15 metara, tada možete izračunati raspon prijema R za visinu od 15 m, a zatim ponovo izračunati prema formuli:

Dakle, za visinu elevacije prijemne antene od 30 metara, domet prijema se povećava za približno 1,4 puta (na primjer, sa 48,3 km na 68,1 km).

U zaključku, evo nekoliko korisnih praktični saveti za digitalni DVB-T2 prijem:

Savjet 1
Trenutno nema praktičnog smisla instalirati glomazne SN antene. Uzimajući u obzir digitalno DVB-T2 emitovanje u nastajanju, isplativije je trošiti novac na jednu jedinu visokokvalitetnu UHF antena kompletan sa ugrađenim ili eksterno povezanim jarbolnim pojačalom.

Savjet 2
Odaberite jarbolno pojačalo sa pojačanje 12-20 dB i minimalni šum (ne više od 3 dB). Ako kupite jarbolno pojačalo na tržištu, onda uzmite u obzir činjenicu da oni nisu stručnjaci koji se tamo prodaju. Stoga, bez slušanja njihovih preporuka, pokušajte odabrati pojačalo s maksimalnom potrošnjom struje (oko 40-70 mA). Veća potrošnja struje odgovara višoj dinamički raspon(minimiziranje izobličenja).

Savjet 3
Pokušajte osigurati da je jarbol na koji je postavljena antena uzemljen. Po mogućstvu ugraditi gromobran između antene i jarbolnog pojačala. Ako se prijem obavlja u kući u kojoj već postoje odredbe za standardni sistem gromobranska zaštita, onda ne dodatni sistem neće ti trebati.

Savjet 4
Po mogućstvu odaberite antenu sa najvećim mogućim pojačanjem. Ovaj kriterij za UHF opseg pri prijemu digitalnih DVB-T2 signala je glavni. Uz sve ostale stvari, odaberite antenu s minimalnim opterećenjem vjetrom i težinom.

Savjet 5

Pokušajte da minimizirate dužinu odvodnog kabla (između antene i prvog pojačala). Dužina kabla je 5-10 metara za većinu praktične primjene smatra se prihvatljivim.

Savjet 6
Udoban koristite jarbolno pojačalo s naponom napajanja od 5 V umjesto tradicionalnih 12 V ili 24 V. U gotovo svakom DVB-T2 prijemniku postoji daljinsko napajanje od 5 V, što je vrlo zgodno, jer nije potrebno dodatno napajanje.

Savjet 7
Za normalnu čitljivost digitalnih DVB-T2 paketa dovoljan je nivo signala na izlazu antene od 36 dBµV. Jarbolno pojačalo služi samo za nadoknadu gubitaka u redukcionom kablu i razdelniku za nekoliko televizora.

Savjet 8
Za povećanje dometa prijema izaberite prijemnu antenu With maksimalni mogući dobitak i instalirajte ga kad god je to moguće, što je moguće više u odnosu na površinu Zemlje. Jabolno pojačalo treba biti smješteno što bliže anteni ili odmah kupiti aktivnu antenu.

Prijem digitalnog TV signala (DVB-T2) u izuzetno teškim uslovima.
Zbog hrtove prirode Tricolora, odlučio sam da "završim" digitalnu zemaljsku TV na svojoj vikendici.
Prvi (zimski) pokušaj je završio neuspjehom: funkcioniralo je po hladnom vremenu, ali na nuli i iznad nije bilo dovoljno signala. Razlozi: ljeti je apsolutna vlažnost znatno viša nego zimi, nizina pored rijeke i obližnja šuma. Da vas podsjetim da moje usmjereno olakšanje repetitoru daje potpuno “zatvoreni interval”, tj. signal ne bi trebao proći... Priložen je reljef sa refrakcijskom elipsom. A

Kupio sam visokoosjetljiv prijemnik (-82dBm) i premjestio antenu iz kuće dalje od šume (u ljetnu kuhinju). Sada je do šume 100 metara, ali je vjerovatno bilo 20 metara (oštar ugao prema repetitoru).
Kupio sam i spojio/razvukao 23-25 ​​metara RG-6U kabla.
Ugradio sam antenski gromobran na ulazu prijemnika. Vjerovatno bi ga trebali instalirati na izlazu pojačala, ali to još nećemo doći. I na ulazu antensko pojačalo Ima kratki spoj By DC, tako da mislim da je dobro zaštićen.
rezultat, generalno, pozitivno (u poređenju sa onim što je bilo ranije): na 650 MHz jačina signala je 80%, a na 722 MHz - 48%. Na oba je "kvalitet" 100%, u što ne vjerujem. Naravno, 48% nije dovoljno, ali radi. Na ivici. Kada se prijemnik zagreje i kako igra odmiče, dolazi do prekida signala... Štaviše, antena je morala biti vrlo precizno usmerena u pravcu.
Nije mi se dopalo i odlučio sam da "dovršim" dalje.
Ugradio sam drugo pojacalo u kuci ispred prijemnika (staro, od stare antene).
U isto vrijeme, morao sam savladati uzbuđenje pojačala i prejak signal.
Snažan signal je pobijedio razdjelnike, što mi odgovara, jer želim distribuirati DVB-T2 po kući.
Sada oba multipleksa imaju nivo signala iznad 90%. A kvalitet... - vidi napomenu-3.
Sviđa mi se.
Zaštita od groma:
Pričvrstio sam metar dug aluminijski gromobran na vrh antenskog stuba i organizirao ga kroz adapter od aluminija do bakra With njegov donji dio(a ne od dna jarbola!) bakreni spust do uzemljenja, za koji sam kupio i zabio pocinčanu cijev 1,6 metara ispod antene. Na isto uzemljenje zavaren je čelični kabel za koji je bio vezan antenski kabl, od ljetne kuhinje do kuće. Cijev od bakra do čelika - kroz nehrđajuće podloške.
Napomena-1:
Pretpostavlja se da su TV (bar) i ostali uzemljeni, u suprotnom mogu nastati smetnje na ulazu prijemnika (do 100-150 Volti), što, uz uzemljenu antenu i privremeno otvoren antenski ulaz, može (ako se su spojeni) probiti jarbolno antensko pojačalo na izlazu. I to nije teorija, već okrutna životna istina.
Napomena-2:
Čudno je da je moj indikator kvaliteta signala skoro uvijek 100%. Ne vjerujem!

Ažuriranje od 11. jula 2015:
Napomena onima koji insistiraju da se prijem ne pokvari kada pada kiša.
Neki dan smo imali divlji pljusak. Tako se tokom nje signal na 722 MHz potpuno raspao, i dodao na 650...
Jasno je, jer Moj odnos signal/šum je granični. A antena nije najduljeg dometa...
Počešao sam se po leđima, pocepao staru antenu koja je ležala, napravio 6 direktora dužine oko 14,5 cm (ovo je dužina direktorija kupljenog dela antene) i pričvrstio ih na glavnu antenu. Nakon toga, nivo signala, namjerno ogrubljen na 50%, porastao je na 65% (u poređenju sa kupljenom antenom). Koliko u decibelima, naravno, nije poznato...
Čekamo, van kiše!
Ažuriranje od 21. jula 2015:
Rezultat modifikacije antene:

Danas smo opet imali jako jak pljusak, oba moja trikolora (privremeno imam dvije antene usmjerene na 36E) su se ugasila na 5-10 minuta, a moj CETV se nije ugasio ni sekunde...
Ovdje sam pojačavanjem same antene podigao omjer signal-šum i samim tim signal više nije bio “na rubu” i efekat više nije bio primjetan. Međutim, nivo signala tokom padavina je smanjen sa 91% na 72% (na minimalnoj tački).

Sada antena izgleda ovako:

Dodatak rezultatima modifikacije antene:
Bilo je jakih kiša i grmljavina. Primetio sam da se u trenutku udaljenog pražnjenja munje slika poremeti na 2-3 sekunde...
Napomena-3:
Kupio sam za prijatelja malo drugačiji prijemnik od iste kompanije i dodatno sam se uvjerio da je gotovo konstantan 100% kvalitet signala na mom prijemniku fikcija. Ovo novi prijemnik"mjeri" manje-više normalno. Kvalitet na njemu (iz istog antensko-feeder sistema) je 60-70%. Usput, njegov softverski meni i kontrole su drugačiji.
Očigledno ću prodrmati proizvođača/predstavnika da obezbijedi ažuriranje softvera, što je mnogo bolje u smislu praktičnosti.
Napomena-4:
Član foruma o statički elektricitet tokom snježnih padavina sa antene u opsegu 27 MHz ( bakrene žice okomito):
Napomena-5:

Kada je u pitanju kupovina novog televizora, većina ljudi obraća pažnju samo na kvalitet prenesena slika, kao i one specifikacije, od čega zavisi. Bitna je i cijena uređaja. Ali prisustvo ili odsustvo digitalnog tjunera, kao i njegova vrsta i količina, zanima malo ljudi. Malo ljudi obraća pažnju na ovo. Kao rezultat toga, kada želite da se povežete i besplatno gledate DTV, nastaju problemi i morate potrošiti novac na kupovinu DVB-T2 tjunera zasebno.

Danas ćemo pogledati šta je to digitalni tjuneršta to može biti i kako funkcionira. To će vam omogućiti da pažljivije pristupite izboru novog televizora i sami odlučite da li vam je potreban takav uređaj, ugrađen u televizor ili ne. Štaviše, kao što je već spomenuto, digitalni tjuner se uvijek može kupiti zasebno.

Šta je DTV T2

Prije nego što razmotrite karakteristike i vrste tjunera koji danas postoje na televizorima, morate razumjeti šta je, u principu, ovaj uređaj i zašto je to potrebno. Digitalni tjuner je prijemnik ili, kako ga još nazivaju, dekoder koji omogućava TV-u da direktno prima signale razne vrste emisije i dešifrovati ih.

Mnogi novi modeli televizora već imaju ugrađenu digitalni prijemnik T2. Osim toga, postoje sekcije u kojima se nalaze dva tjunera odjednom - T2 i S2. Možete saznati koji tip uređaja je ugrađen u vaš TV gledajući njegove tehničke specifikacije. Ako imate ugrađeni dekoder koji prima signal drugog formata, tada se potreban tjuner uvijek može kupiti zasebno.

Vanjski tjuneri su danas vrlo popularni, jer malo građana Rusije ima priliku potrošiti veliku svotu novca na kupovinu novog televizora, a takav set-top box vam omogućava da proširite mogućnosti postojećeg uređaja. Najpopularniji su set-top box T2 formata koji vam omogućava povezivanje i gledanje, kao i DVB-S2 set-top box. Kupuju ga ako odluče da ugrade satelitsku TV antenu, ali televizor nema dekoder ovog tipa.

Standardi emitovanja

Kao što je već spomenuto, tjuner ugrađen u TV može primati jedan ili više signala različitim formatima emitovanje. Pogledajmo najčešće opcije.

  • DVB-T. Takav prijemnik može primati digitalni signal televizija, koja više prenosi sliku visoki nivo kvaliteta i jasnoća. Da biste ga povezali, potrebna vam je obična TV antena.
  • DVB-T2. Ovo je druga generacija DVB-T dekodera, koja se od svog prethodnika razlikuje po povećanju propusnost kanal, više Visoke performanse signala i njegove arhitekture. U Rusiji se uglavnom koristi ovaj format DTV signala. Nemoguće ga je primiti preko DVB-T dekodera, jer su ovi formati nekompatibilni.
  • DVB-C. Veoma popularan format koji može dekodirati signale digitalne kablovske televizije. Da biste ga počeli koristiti, potrebno je da umetnete svoju karticu provajdera u odgovarajući slot.
  • DVB-S. Sa njim se možete direktno povezati satelitska antena na vaš TV.
  • DVB-S2. Kao i T2, S2 je druga generacija DVB-S prijemnici. S i S2 su takođe nekompatibilni, tako da primate signal ovog tipa potreban vam je odgovarajući dekoder. Drugačije je ovaj format povećan kapacitet kanala i korištenje novih vrsta modulacije.

Prilikom kupovine televizora treba obratiti pažnju Posebna pažnja za obeležavanje. Dakle, možete vidjeti natpis DVB-T2/S2. To znači da će TV moći primati i zemaljske i satelitske digitalni kanali.

Karakteristike DVB-S2 i DVB-T2

Ugrađeni digitalni satelitski TV tjuner ima određene karakteristike. Da biste gledali besplatno dostupne TV kanale, neće vam biti dovoljno da samo spojite satelitsku antenu na TV direktno. Također ćete morati dodatno kupiti CAM modul.

Činjenica je da bez njega nećete moći gledati šifrirane kanale, već samo one koji su potpuno otvoreni. To je zbog činjenice da kompanije koje proizvode takve televizore ne razmišljaju mnogo o tome. Osim toga, bit će nemoguće promijeniti firmver ili unijeti kod. Eksterne satelitski tjuneri, koje prodajemo kod nas, imaju firmver u kojem su već upisani svi potrebni kodovi.

Rusija, kao i mnoge druge zemlje, postepeno prelazi na digitalnu televiziju. Postoji niz razloga za to – i ekonomski i tehnički. Međutim, još uvijek svi stanovnici ne razumiju kako se spojiti na digitalnu televiziju, kao i koji uređaji mogu primiti takav signal. Hajde da shvatimo šta je DVB. Koji su standardi? Jednom riječju, pogledajmo ovu temu detaljno.

Teorija i istorija - odakle i zašto dolazi DVB digitalna televizija

Dugi niz godina televizori su primali samo analogne signale. Ogromne „kutije“ nisu imale nikakvo sredstvo za dešifrovanje digitalnog toka, jer tako nešto jednostavno nije postojalo u to vreme.

Svaki TV kanal je trebao posebnu frekvenciju. U početku to nije stvaralo probleme, jer su u svakoj zemlji postojala samo dva ili tri kanala. Ali postepeno je njihov broj počeo rasti, a tehnologija se počela ubrzano razvijati. Dolaskom 21. vijeka ljudima više nije bilo dovoljno ni dvadesetak TV kanala.

I kvalitet slike obične zemaljske televizije postao je nezadovoljavajući. Sada želim slike sa HD rezolucijom. I još bolje - sa! Ukratko, postalo je jasno da analogna televizija nadživljava svoj život.

Možda ne znate za ovo, ali prvo laserski diskovi sadržano analogno snimanje sa filmom. Ovi diskovi su bili veličine vinil ploča. Ali čekaj! Zašto odjednom govorimo o medijima za skladištenje podataka? Ali tu je prijelaz na digitalne podatke najuočljiviji.

Nekako su se DVD-ovi sa filmovima počeli pojavljivati ​​na policama trgovina. Video je na njima već snimljen digitalni oblik- to jest, sve informacije su se počele sastojati od nula i jedinica, a korištena je posebna kompresija. To je omogućilo značajno sužavanje širine staze, a istovremeno su i sami mediji postali primjetno manji.

Digitalna televizija – slika je bolja, kanal je uži

Ista stvar se sada dešava sa televizijom. Kao što je gore pomenuto, analogno emitovanje jednog TV kanala zahteva jednu frekvenciju. U digitalnom obliku, protok podataka je osjetno manji, čak i uz veću rezoluciju slike.

S tim u vezi, do deset i pol TV kanala može stati na jednu frekvenciju. Uz to, sve to može biti opskrbljeno nekim dodatnim tekstualnim podacima - na primjer, TV programom za sedmicu pred nama. Zar to nije čudo?

U pogledu razvoja telekomunikacija, Rusija je značajno ispred mnogih zemalja izvan trećeg svijeta, iako zaostaje za nekim susjedima, na primjer Bjelorusijom. To je posebno vidljivo u pogledu kvaliteta mobilne komunikacije I niske cijene za relevantne usluge. S tim u vezi, ne čudi to testiranje digitalna televizija u Rusiji počela davne 2000.

Od tada je ažuriran standard emitiranja (DVB-T je zamijenjen DVB-T2, o čijim prednostima ćemo govoriti u nastavku), a pokrenuta su i dva multipleksa (takođe zasebna tema). U nekom trenutku vlada Ruska Federacijaželi ga potpuno isključiti analogno emitovanje TV kanali.

Međutim, to bi se trebalo dogoditi tek nakon što 95% stanovništva zemlje ima odgovarajuću opremu. Nejasno je kada će se to dogoditi. Uostalom, neke bake i djedovi i dalje koriste uobičajeno CRT TV, ne sluteći da na njega možete spojiti TV set-top box, značajno poboljšavajući kvalitet slike, a istovremeno eliminirajući potrebu za kupovinom časopisa sa TV programskim vodičem.

Standardi emitovanja: DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2

Prvo morate razumjeti po kojim standardima digitalna TV emituje. Odmah da rezervišemo da sada govorimo o signalu koji se širi vazduhom - od najbližeg TV toranj. Poenta je u tome digitalna metoda Emitovanje su odavno preuzeli kablovski i satelitski operateri.

Ali oni koriste sopstvene standarde: DVB-C (i neki operateri emituju preko IPTV-a) i DVB-S2, respektivno. Da li želite da povežete kabl direktno sa televizorom? Zatim kupite uređaj koji podržava odgovarajući standard. U suprotnom ćete morati kupiti ili iznajmiti prijemnik.

Dakle, vratimo se zemaljskoj digitalnoj televiziji. U početku se emitovao u DVB-T standardu. Ali mali kapacitet frekvencija koje koristi ovaj standard brzo se osjetio.

Stoga se otprilike od 2012. godine, gotovo u cijeloj Rusiji, digitalno TV emitiranje odvija u DVB-T2 standardu. Jedini izuzetak bila je Moskva - ovdje se istovremeno emitiranje u dva standarda odvijalo do 2015. godine.

DVB-T2 standard ima povećan kapacitet. To znači da kada se koristi na jednoj frekvenciji može emitovati veći broj TV kanali. Teletekst je takođe dostupan u ovom standardu, ako ga neki kanal podržava.

Konačno, DVB-T2 signal sadrži TV programski vodič - što je moguće detaljniji u elektronskom formatu. To jest, možete pritisnuti dugmad na daljinskom upravljaču da saznate šta će biti prikazano određeni kanal, recimo, iduće srijede.

Možda je ovo sve što trebate znati o standardima digitalnog emitiranja. Ako tražite TV set-top box, definitivno ne možete pogriješiti - svi trenutno proizvedeni modeli podržavaju DVB-T2. To se može reći i za nove LCD televizore.

Ali prilično stari modeli mogu biti ograničeni samo DVB-T standard, beskorisno na ruskoj teritoriji. Stoga, kada kupujete uređaj od nekog drugog, obavezno pročitajte njegove tehničke karakteristike.

Odvojeno, treba napomenuti da za prijem digitalnog TV signala nije potrebna posebna antena. Apsolutno svaki model za zatvorene prostore odgovara. Kvaliteta prijema signala ovisi o dizajnu antene, materijalu od kojeg su izrađeni zidovi kuće i lokaciji televizijskog tornja. Naravno, bolje je iznijeti antenu van - to će učiniti prijem signala stabilnijim.

Korištenje DVB TV prijemnika kako biste izbjegli kupovinu televizora

Kao što je gore spomenuto, mnogi stanovnici Rusije još uvijek imaju CRT televizore. Štoviše, modeli kineskopa su još uvijek u upotrebi - gledaju televiziju ili je, na primjer, na njih spojen DVD player.

Jednog dana će se definitivno isključiti prenos analognog signala (u Rusiji bi se to moglo dogoditi 30. marta 2018.). Ali to ne znači da se trbušasti televizor onda može poslati na deponiju. Na kraju krajeva, niko ne zabranjuje povezivanje na njega, ili, kako ga još nazivaju, prijemnik.

Ovaj uređaj je vrlo jednostavan za učenje i vrlo je jeftin - od 1 do 2 tisuće rubalja, ovisno o kvaliteti izrade i funkcionalnosti. Gotovo svaki TV set-top box izgleda kao mala kutija kojom se upravlja pomoću običnog daljinskog upravljača.

Povezuje se na TV ili pomoću takozvanih „lale“ ili preko HDMI konektora. Sliku treba potražiti na posebnom kanalu, koji proizvođač televizora obično naziva AV1. Kada prvi put uključite set-top box, morat ćete pretražiti TV kanale.

Ovo se može uraditi u ručni način rada, ako znate specifične frekvencije signala distribuiranog u vašem mjestu. Ali bolje je koristiti automatsko pretraživanje - mnogo je lakše.

Međutim, ovdje nećemo detaljno govoriti o TV set-top boxovima. Činjenica je da Smartbobr planira posvetiti im poseban članak. Dodajmo samo da postoje različiti TV prijemnici - dizajnirani za prijem kablovske ili satelitske televizije pojedinačni modeli. Nemojte ih brkati sa DVB-T2 set-top boxovima!

Multipleksi u Rusiji

Već smo spomenuli da jedna frekvencija u slučaju digitalne televizije može sadržavati do deset i po kanala. Ovo se zove paket ili multipleks. U Rusiji su u orbitu lansirani sateliti sa dva multipleksa. Prvi je uključivao najvažnije federalne i nekoliko dodatnih televizijskih kanala.

Prvi multipleks

Evo puna lista televizijski kanali, dostupne teme, koji mogu uhvatiti signal prvog multipleksa na svom lokalitetu:

  • Prvi kanal - emituje u formatu 16:9, u vlasništvu Channel One OJSC;
  • Rusija-1 - emituje se u formatu 16:9, ali neke regionalne emisije mogu biti u formatu 4:3, vlasnik kanala je Federalno državno jedinstveno preduzeće "VGTRK";
  • Match TV - koristi se format 16:9, vlasnik je Gazprom-Media Holding AD;
  • NTV - emituje u formatu 16:9, vlasništvo istoimenog akcionarskog društva;
  • Peti kanal - slika se prikazuje u formatu 4:3, vlasnik je OJSC “TV i radio kompanija Petersburg”;
  • Rusija-K - emituje se u formatu 4:3, kanal pripada Federalnom državnom jedinstvenom preduzeću "VGTRK";
  • Rusija-24 - emitovanje se odvija u formatu 16:9, vlasnik kanala je Federalno državno jedinstveno preduzeće "VGTRK";
  • Karusel - emitovanje se odvija u formatu 16:9, vlasnik je AD "Karusel";
  • OTR - emisije u formatu 16:9, vlasništvo ANO "Javna televizija Rusije";
  • TV Centar - emituje se u formatu 16:9, kanal je u vlasništvu JSC TV kompanije TV Centar.

Takođe, preko prvog multipleksa, zvaničnog naziva RTRS-1, možete slušati radio stanice Vesti FM, Radio Majak i Radio Rusija u vlasništvu VGTRK ili njegovih filijala.

Drugi multipleks

Drugi multipleks u eteru, ili RTRS-2, zvanično je pušten u rad 2015. godine. Kao i prvi, besplatan je i otvoren za ulaz. Ovaj multipleks se sastoji od sljedećih deset TV kanala:

  • REN TV - format okvira 16:9;
  • Spas - emisije u formatu 4:3;
  • STS - koristi se format okvira 4:3;
  • Početna - format okvira 4:3;
  • TV-3 - koristi se format okvira 4:3;
  • petak! - emisije u formatu 4:3;
  • Zvezda - emituje u formatu kadrova 16:9;
  • Svijet - koristi se format 16:9;
  • TNT - emituje se u formatu kadra 16:9;
  • Muz-TV - emitiranje se odvija u formatu 4:3.

Puštanje u rad trećeg televizijskog multipleksa obustavljeno je iz ekonomskih razloga. Međutim, vlastiti multipleks pojavio se u Republici Krim i Sevastopolju - na ovog trenutka sastoji se od osam televizijskih kanala, uključujući Prvi Sevastopolj, STV, Prvi Krimski i LDPR-TV.

U Moskvi postoji jedan eksperimentalni multipleks. Sastoji se od samo jednog TV kanala, ali jeste. Koristi se HEVC kodek, a brzina prijenosa dostiže 30 Mbit/s. Budućnost multipleksa je nemoguće predvidjeti, jer njegovu frekvenciju u susjednoj regiji Moskovske regije koristi multipleks RTRS-2.

Koje su poteškoće sa pokretanjem punopravnog trećeg multipleksa? Prvo, postoji akutni nedostatak frekvencija za to. Ova složenost će nestati kada se analogno emitira, koje troši velika količina frekvencije tako potrebne za treći i naredni multipleks.

Drugo, još uvijek je potpuno nejasno koji bi drugi TV kanali trebali biti javno dostupni. Treće, za sada moramo proširiti područje pokrivanja drugog multipleksa, pa tek onda razmišljati o stvaranju trećeg.

Digitalna TV pokrivenost u Rusiji

Trenutno se prima prvi multipleks u svim većim gradovima Rusije. Štaviše, pokrivenost je dostupna u većini sela. Grubo govoreći, sada gotovo svi prethodno postojeći televizijski tornjevi također distribuiraju digitalni signal.

Štaviše, izgrađeno je mnogo novih tornjeva širom zemlje, dizajniranih striktno za DVB-T2. Zato analogni signal možete isključiti i sutra - problem je samo u opremi u rukama stanovnika Rusije.

Sa drugim multipleksom sve je komplikovanije. Njegov signal se širi uglavnom samo na velike gradove - centre regiona, teritorija i republika, kao i one koji su im susjedni naselja. Njihovi stanovnici imaju pristup ukupno 20 TV kanala. Pristup većem broju njih može se postići samo povezivanjem na satelitskog ili kablovskog operatera.

Mapu pokrivenosti digitalnom zemaljskom televizijom možete vidjeti vlastitim očima na web stranici rtrs.ru - tamo možete saznati o tornjevima koji su vam najbliži, kao i o tome koji se multipleksi emituju pomoću njih. Iz ove karte možete procijeniti da li se isplati kupiti TV set-top box negdje u zemlji 50 km od Kaluge.

Zaključak

Digital zemaljska televizija- ovo je nesumnjivo nova era. Sada znate kako spojiti digitalnu TV, čak i ako je vaš TV dizajniran samo za analogni.

Uz DVB-T2 možete uživati ​​u boljoj kvaliteti slike i zvuka. Ali moramo imati na umu da je ovaj standard ograničen. Ako trebaš veliki broj TV kanale, onda biste trebali razmisliti o "kablovskim" ili "satelitskim".

Gledate li digitalnu TV? Ili ti je draže analogni signal? Ili možda samo konzumirate sadržaj putem interneta? Podelite svoje mišljenje u komentarima.


Kupovina novi TV, možete vidjeti oznake na pakovanju ili na naljepnici na TV-u DVB-T tip, DVB-T2, DVB-C i slično. Mnogi ljudi misle da je ovo samo još jedno dodatne funkcije TV, kao što je poboljšan kvalitet slike, zvuka itd. Oni koji su upućeniji shvatit će iz skraćenice DVB (Digital Video Broadcasting) da je to nekako povezano sa digitalnom televizijom. Ali šta znače ove skraćenice i da li su zaista važne? U stvari, oni su veoma važni i neophodni jer jesu moguće gledanje digitalna televizija bez nepotrebnih set-top boxova i dodatnih troškova. U ovom članku ću vam reći šta je digitalna televizija, DVB, šta DVB standardi Postoje i načini za povezivanje digitalne televizije.

Krenimo od početka i odgovorimo na pitanje: šta je digitalna televizija i koje su prednosti njenog korištenja?

Digitalna televizija(od engleskog Digital Television, DTV) - tehnologija prenosa televizijska slika i audio kodiranjem video i audio signala pomoću digitalnih kanala (Wikipedia). Televizija na koju smo navikli zove se “analogna”. Njegov glavni nedostatak je što TV signal tokom prijenosa može uvelike izgubiti kvalitet zbog raznih smetnji. Mislim da je svima poznato gledanje TV kanala - talasanje, problemi sa zvukom, ovisnost kvaliteta (a ponekad i kvantiteta) kanala od vremenskim uvjetima itd. Digitalni signal je zaštićen od ovoga, a na TV ekranu vrlo vidimo sliku dobra kvaliteta. Uz kvalitetnu sliku, dobijate i petokanalni zvuk, što će, mislim, znalci cijeniti. Plus, dobijate Dodatne informacije EPG (elektronski televizijski program) - pruža informacije o aktuelni program i TV vodič na nedelju ili dve. Generalno, ovo je sljedeći krug u razvoju televizije i šteta bi ga bilo ne iskoristiti.

DVB (Digital Video Broadcasting) je porodica standarda digitalne televizije koju je razvio međunarodni konzorcij DVB Project. DVB-S se prvobitno pojavio ( satelitska televizija, više o ovome razgovaraćemo ispod), ali je vremenom digitalni signal počeo da se distribuira ne samo sa satelita, već i putem televizijskih kablova i zemaljske televizije. Pošto sva ova tri pravca: od satelita, TV kablovska I vazdušni signal bili drugačiji frekvencijski kanali, metode modulacije itd., odlučeno je da se podijele na standarde, pa su se pojavile skraćenice DVB-T, DVB-C, DVB-S.

ILI

DVB-C(novije DVB-C2) - Digital kablovska televizija . Ovaj standard Digitalna TV vam omogućava da gledate digitalne kanale koje nudi vaš kablovski provajder. One. osim toga analogni kanali vaš provajder vam može istovremeno pružiti kanale digitalni kvalitet a za njihovo gledanje uopće nije potrebno kupovati dodatne set-top boxove, jer većina televizora podržava DVB-C standard. Vrijedi uzeti u obzir da neki kablovski provajderi imaju šifrirane digitalne kanale i da biste ih gledali, morate kupiti pristupnu karticu. Ova pristupna kartica se ubacuje ili u TV preko CAM modul(ako TV ima takvu opciju) ili na DVB-C set-top box.

ILI

ILI

Kao što vidite, svi standardi su pretrpjeli modifikacije i pojavile su se sljedeće generacije (označene brojem 2 na kraju, na primjer DVB-T, druga generacija DVB-T2). To je zbog činjenice da napredak ne miruje i ne želimo samo digitalnu televiziju, već digitalnu televiziju visoka kvaliteta (visoka rezolucija slike). Trebali biste uzeti u obzir DVB generaciju koju koristi vaš TV, budući da digitalno emitovanje radi uglavnom na drugoj generaciji DVB-a. One. Ako vaš TV podržava DVB-T, ali ne podržava DVB-T2, tada nećete moći gledati zemaljske digitalne kanale.

Koja je glavna prednost posjedovanja televizora koji podržava razne digitalne standarde?! Prvo, štedi novac jer, kao što sam ranije rekao, nije potrebna kupovina dodatna oprema ili će kupovina koštati mnogo manje, u slučaju DVB-S, DVB-S2. Osim toga, koristit ćete jedan daljinski upravljač za TV, za koji ćete se složiti da je mnogo praktičniji od dva - za TV i digitalni set-top box/ prijemnik. Štedi prostor jer nema potrebe za korištenjem dodatne opreme.

Kao što vidite, digitalna televizija je sada dostupna ne samo u velikim gradovima (za njih su dostupna sva tri načina za dobijanje digitalne televizije - DVB-T2, DVB-C, DVB-S2), već i u udaljenim selima (možete koristiti DVB-T2 ili DVB standarda -S2).

Najbolji članci na ovu temu