نحوه راه اندازی گوشی های هوشمند و رایانه های شخصی. پرتال اطلاعاتی
  • خانه
  • ویندوز 10
  • کیفیت سیگنال dvb t2 در حال پرش است. تلویزیون دیجیتال

کیفیت سیگنال dvb t2 در حال پرش است. تلویزیون دیجیتال

که در مورد کلیمحاسبه محدوده دریافت بسیار پیچیده است. ده ها فاکتور بر روی محدوده دریافت قرار گرفته است، از جمله حتی زمان سال و روز.

با این اوصاف، به ویژه برای ساکنان مسکو، ما 3 نمودار مرزی (شکل 1) را برای دریافت بسته های دیجیتال DVB-T2 (مولتی پلکس) ارائه می دهیم.

همه 3 نمودار برای 3 شرایط دریافت ساخته شده اند:

1 - دریافت دوربرد (آنتن های دریافت با بهره 16-18 دسی بل، کلاس "برد بلند")؛

2 - دریافت متوسط ​​(آنتن های دریافت با بهره 10-12 دسی بل، کلاس آنتن های بالکن)؛

3 - دریافت کوتاه برد (آنتن داخلی "دلتا").

در همه موارد، فرض بر این است که یا آنتن فعالبا تقویت کننده دکل داخلی، یا یک تقویت کننده دکل خارجی کم نویز (F=2 دسی بل) استفاده می شود. البته استفاده از آنتن‌های «برد بلند» گران‌تر حتی در هر شرایط آب و هوایی و برای چندین سال کارکرد، دریافت بسیار بهتر (قابل اطمینان) را فراهم می‌کند. هر چه قیمت آنتن بالاتر باشد جذابیت آن بیشتر است. ظاهرو ماندگاری عالی در استفاده

رها کردن طول کابل در وجود تقویت کننده دکل(از هر نوع) نه به کیفیت پذیرایی و نه به "محدوده" آن اهمیتی ندارد. در بدون تقویت کننده دکلطول کابل قطره (مخصوصاً هنگام کار بر روی 2 یا چند تلویزیون) از قبل بسیار مهم است.

هنگام استفاده از آنتن های داخلی(افزایش = 6 دسی بل) باید به خاطر داشت که دیوارها (و امواج رادیویی به احتمال زیاد از دهانه یا دیوارهای پنجره عبور می کنند) دارای محافظ (تضعیف امواج رادیویی) هستند. ضریب محافظ رادیویی 6 دسی بل در محاسبات در نظر گرفته شد. در عمل، می تواند به 14 ... 18 دسی بل برسد. به عبارت دیگر، این بدان معناست که بسته به محل نصب، محدوده واقعی را می توان 2-3 بار کاهش داد. آنتن داخلیو ضریب حفاظت رادیویی دیوارها.

منحنی با Gain=0dBمربوط به آنتن های خارجی فعال داخلی است (به عنوان یک قاعده، آنها با ولتاژ شبکه ~ 220 ولت / 50 هرتز تغذیه می شوند). چنین آنتن هایی بهره صفر دارند (بدون تقویت کننده داخلی)، اما از نظر ظاهری کاملاً زیبایی هستند.

برای ساکنین مناطقشکل زیر وابستگی های مشابه محدوده دریافت R 0 را بسته به ارتفاع آنتن گیرنده نشان می دهد ساعتبرای ارتفاع های مختلف نصب آنتن های فرستنده - اچ. منحنی ها برای آنتن های دوربرد با قدرت فرستنده تابشی 4 کیلو وات در فرکانس 600 مگاهرتز ترسیم شده اند.

اگر قدرت فرستنده واقعی P شما با 4 کیلو وات متفاوت است، محاسبه می شود محدوده واقعیپذیرش باید تنظیم شود طبق فرمول:
ذکر این نکته مفید است که اگر ارتفاع آنتن گیرنده بیش از 15 متر باشد، می توان محدوده دریافت R را برای ارتفاع 15 متر محاسبه و سپس مجددا محاسبه کرد. طبق فرمول:

بنابراین، برای ارتفاع آنتن گیرنده 30 متر، محدوده دریافت حدود 1.4 برابر افزایش می یابد (به عنوان مثال، از 48.3 کیلومتر به 68.1 کیلومتر).

در پایان، ما تعدادی از موارد مفید را ارائه می دهیم توصیه عملیبرای دریافت دیجیتال DVB-T2:

نکته 1
در حال حاضر نصب آنتن های مگاواتی حجیم منطقی نیست. با در نظر گرفتن ظاهر پخش دیجیتال DVB-T2، صرف هزینه برای یک واحد با کیفیت بالا سودآورتر است. آنتن UHFکامل با تقویت کننده دکل داخلی یا خارجی متصل شده است.

نکته 2
یک تقویت کننده دکل را انتخاب کنید افزایش 12-20 دسی بل و حداقل نویز (بیشتر از 3 دسی بل). اگر تقویت کننده دکل را در بازار خریداری می کنید، این واقعیت را در نظر بگیرید که افراد غیر متخصص در آنجا تجارت می کنند. بنابراین، بدون گوش دادن به توصیه های آنها، سعی کنید تقویت کننده ای با حداکثر مصرف جریان (حدود 40-70 میلی آمپر) انتخاب کنید. مصرف فعلی بیشتر مربوط به بیشتر است محدوده دینامیکی(به حداقل رساندن اعوجاج).

نکته 3
سعی کنید مطمئن شوید که دکلی که آنتن روی آن نصب شده است، زمین باشد. مطلوب یک دستگاه حفاظت در برابر صاعقه بین آنتن و تقویت کننده دکل نصب کنید. اگر پذیرایی در خانه ای انجام شود که قبلاً ارائه شده است سیستم منظمحفاظت در برابر صاعقه، پس نه سیستم اضافیشما نیاز نخواهید داشت

نکته 4
مطلوب آنتنی را با بالاترین بهره ممکن انتخاب کنید. این معیار برای محدوده UHF هنگام دریافت سیگنال های دیجیتال DVB-T2 معیار اصلی است. در صورت مساوی بودن سایر موارد، آنتنی با حداقل بار و وزن باد انتخاب کنید.

نکته 5

سعی کنید طول کابل افت (بین آنتن و اولین تقویت کننده) را به حداقل برسانید. طول کابل رها 5-10 متربرای اکثر کاربردهای عملیقابل قبول تلقی می شود.

نکته 6
به راحتی از تقویت کننده دکل با ولتاژ تغذیه 5 ولت استفاده کنیدبه جای 12 ولت یا 24 ولت سنتی. یک منبع تغذیه از راه دور 5 ولت تقریباً در هر گیرنده DVB-T2 وجود دارد که بسیار راحت است، زیرا. بدون نیاز به منبع تغذیه اضافی

نکته 7
برای خوانایی عادی بسته های دیجیتال DVB-T2، سطح سیگنال در خروجی آنتن 36 dBuV کاملاً کافی است. تقویت کننده دکل فقط برای جبران خسارات عمل می کنددر یک کابل قطره و یک اسپلیتر برای چندین تلویزیون.

نکته 8
برای افزایش دامنه پذیرش آنتن گیرنده را انتخاب کنیداز جانب حداکثر سود ممکنو در صورت امکان آن را نصب کنید. تا حد امکان نسبت به سطح زمین. تقویت کننده دکل باید تا حد امکان نزدیک به آنتن قرار گیرد یا بلافاصله یک آنتن فعال خریداری شود.

دریافت سیگنال تلویزیون دیجیتال (DVB-T2) در شرایط فوق العاده سخت.
در رابطه با خاکستری بودن سه رنگ، او تصمیم گرفت تلویزیون دیجیتال زمینی را در خانه روستایی خود "به پایان برساند".
اولین تلاش (زمستانی) با شکست به پایان رسید: در هوای سرد کار کرد، اما در صفر و بالاتر، سیگنال کافی نبود. دلایل: در تابستان، رطوبت مطلق هوا بسیار بیشتر از زمستان، یک دشت نزدیک رودخانه و یک جنگل مجاور است. اجازه دهید به شما یادآوری کنم که تسکین جهت من به تکرار کننده یک "فاصله بسته" را کاملاً نشان می دهد. سیگنال نباید از آن عبور کند... یک برجسته با بیضی انکساری متصل شده است. ولی

من یک گیرنده بسیار حساس (-82dBm) خریدم، آنتن را از خانه به دور از جنگل (به آشپزخانه تابستانی) منتقل کردم. الان 100 متر تا جنگل فاصله داره ولی احتمالا 20 متر بوده (زاویه حاد به سمت تکرار کننده).
کابل RG-6U 23-25 ​​متری خریداری و متصل/کشیده شده است.
در ورودی گیرنده، صاعقه گیر آنتنی نصب کردم. احتمالاً لازم است که آن را در خروجی تقویت کننده قرار دهیم، اما تا زمانی که عقربه ها به آن برسند. و در ورودی تقویت کننده آنتناین دارد مدار کوتاهبر جریان مستقیمبنابراین، من فکر می کنم از آن به خوبی محافظت شده است.
نتیجه،به طور کلی، مثبت (در مقایسه با آنچه قبلا بود): در 650 مگاهرتز، قدرت سیگنال 80٪ و در 722 مگاهرتز - 48٪ است. در هر دو "کیفیت" - 100٪، که - من باور نمی کنم. البته 48 درصد کافی نیست اما جواب می دهد. روی لبه. هنگامی که گیرنده گرم می شود و در حین پخش، سیگنال خراب می شود ... علاوه بر این، آنتن باید با دقت زیادی در جهت تنظیم شود.
آن را دوست نداشتم، تصمیم گرفتم "پایان" را بیشتر کنم.
آمپلی فایر دوم را جلوی گیرنده گذاشتم (قدیمی، از آنتن قدیمی).
در همان زمان مجبور شدم تحریک آمپلی فایر را شکست دهم و سیگنال خیلی قوی بود.
یک سیگنال قوی با اسپلیترها برد، که فقط به نفع من است، زیرا می خواهم DVB-T2 را در اطراف خانه ضرب کنم.
اکنون هر دو مالتی پلکس دارای سطح سیگنال بالای 90 درصد هستند. و کیفیت ... - به تبصره 3 مراجعه کنید.
دوست داشت.
حفاظت در برابر صاعقه:
من یک میله برق گیر آلومینیومی به ضخامت یک متر را از بالا به دکل آنتن وصل کردم، آن را از طریق یک آداپتور آلومینیوم به مس مرتب کردم. از جانب خودبخش پایینی(و نه از ته دکل!) یک فرود مسی به زمین که خریدم و یک لوله گالوانیزه 1.6 متری زیر آنتن کوبیدم. یک کابل فولادی به همان زمین جوش داده شده بود که به آن بسته شده بود کابل آنتنرفتن از آشپزخانه تابستانی به خانه لوله مس به فولاد - از طریق واشرهای ضد زنگ.
یادداشت 1:
فرض بر این است که تلویزیون (حداقل) و بقیه زمین هستند، در غیر این صورت ممکن است تداخل در ورودی گیرنده (حداکثر 100-150 ولت) رخ دهد، که با یک آنتن زمین و یک ورودی آنتن به طور موقت باز، می تواند ( هنگام اتصال) خروجی تقویت کننده آنتن دکل را بشکنید. و این یک نظریه نیست، بلکه حقیقت بی رحمانه زندگی است.
تبصره-2:
عجیب است که نشانگر کیفیت سیگنال من تقریباً همیشه 100٪ است. باور نمیکنم!

به روز رسانی از 11 جولای 2015:
به اطلاع کسانی که اصرار دارند با بارندگی پذیرایی خراب نشود.
روز گذشته ما شدیدترین باران را داشتیم. بنابراین، در طول آن، سیگنال در 722 مگاهرتز کاملاً فرو ریخت و در 650 به خواب رفت ...
واضح است، زیرا من نسبت سیگنال به نویز دارم - در آستانه. و آنتن دوربردترین نیست ...
شلغم هایم را خراشیدم، آنتن قدیمی را باز کردم، 6 تا دایرکتوری به طول حدود 14.5 سانتی متر درست کردم (این اندازه طول کارگردان های قسمت خریداری شده آنتن است)، آن را به آنتن اصلی پیچ کردم. پس از آن، سطح سیگنال، به طور عمدی به 50٪ درشت شد، به 65٪ (در مقایسه با آنتن خریداری شده) افزایش یافت. البته چند دسی بل مشخص نیست ...
انتظار از باران!
به روز رسانی در 21 جولای 2015:
نتیجه تغییر آنتن:

امروز دوباره باران بسیار شدیدی داشتیم، هر دو سه رنگ من (من به طور موقت دو آنتن دارم به 36E نگاه می کنم) برای 5-10 دقیقه خاموش شد، و CETV من برای یک ثانیه ...
در اینجا، با تقویت خود آنتن، نسبت سیگنال به نویز را افزایش دادم و بنابراین سیگنال "در آستانه" بودن متوقف شد و اثر قابل توجه متوقف شد. با این حال، سطح سیگنال در حین دوش گرفتن از 91٪ به 72٪ (در حداقل نقطه) کاهش یافت.

حالا آنتن به این صورت است:

علاوه بر نتایج اصلاح آنتن:
باران شدید همراه با رعد و برق بود. متوجه شدم که در لحظه تخلیه رعد و برق دور، تصویر برای 2-3 ثانیه می شکند...
نکته 3:
من یک گیرنده کمی متفاوت از همان شرکت را برای یکی از دوستانم خریدم و علاوه بر این مطمئن شدم که کیفیت سیگنال تقریباً ثابت 100٪ روی گیرنده من تخیلی است. این گیرنده جدیدکم و بیش به طور معمول "اندازه گیری" می کند. کیفیت روی آن (از همان سیستم آنتن فیدر) 60-70٪ است. به هر حال، او منوها و کنترل های نرم دیگری نیز دارد.
ظاهراً من سازنده / نماینده را تکان می دهم تا یک به روز رسانی نرم افزار ارائه کنم که از نظر راحتی بسیار بهتر است.
تبصره-4:
عضو انجمن در مورد الکتریسیته ساکندر هنگام بارش برف از آنتن تا باند 27 مگاهرتز ( سیم مسیعمودی):
تبصره-5:

وقتی نوبت به خرید تلویزیون جدید می رسد، اکثر مردم فقط بر کیفیت تمرکز می کنند. تصویر منتقل شده، و همچنین آنها مشخصات فنیکه به آن بستگی دارد. قیمت دستگاه نیز مهم است. اما وجود یا عدم وجود تیونر دیجیتال و همچنین نوع و کمیت آن برای کسی جالب نیست. افراد زیادی به آن توجه نمی کنند. در نتیجه زمانی که تمایل به اتصال و تماشای رایگان DTV وجود دارد، مشکلاتی به وجود می آید و باید برای خرید جداگانه تیونر DVB-T2 هزینه کنید.

امروز به آنچه هست نگاه خواهیم کرد تیونر دیجیتالچه چیزی می تواند باشد و چگونه کار می کند. این به شما امکان می دهد با دقت بیشتری به انتخاب یک تلویزیون جدید نزدیک شوید و خودتان تصمیم بگیرید که آیا به چنین دستگاهی که در تلویزیون تعبیه شده است نیاز دارید یا خیر. علاوه بر این، همانطور که قبلا ذکر شد، یک تیونر دیجیتال همیشه می تواند به طور جداگانه خریداری شود.

DTV T2 چیست؟

قبل از در نظر گرفتن ویژگی ها و انواع تیونرهای موجود در تلویزیون های امروزی، لازم است بدانیم که در اصل چیست؟ این دستگاهو برای چیست تیونر دیجیتال یک گیرنده یا همان طور که به آن می گویند رمزگشایی است که به تلویزیون اجازه می دهد مستقیما سیگنال ها را دریافت کند. انواع مختلفپخش می کند و آنها را رمزگشایی می کند.

بسیاری از مدل های جدید تلویزیون در حال حاضر دارای یک دستگاه داخلی هستند گیرنده دیجیتال T2. علاوه بر این، بخش هایی وجود دارد که در آن دو تیونر به طور همزمان وجود دارد - T2 و S2. با نگاهی به مشخصات فنی می توانید متوجه شوید که چه نوع دستگاهی در تلویزیون شما تعبیه شده است. اگر رمزگشای داخلی دارید که سیگنالی با فرمت متفاوت را می پذیرد، تیونر لازم را همیشه می توان جداگانه خریداری کرد.

تیونرهای خارجی امروزه بسیار محبوب هستند، زیرا تعداد زیادی از شهروندان روسیه این فرصت را ندارند که مقدار زیادی پول برای خرید یک تلویزیون جدید خرج کنند و چنین جعبه تنظیم به شما امکان می دهد قابلیت های یک دستگاه موجود را گسترش دهید. محبوب ترین ستاپ باکس ها در فرمت T2 هستند که به شما امکان اتصال و تماشا را می دهند و همچنین ستاپ باکس DVB-S2. اگر بخواهند آنتن ماهواره نصب کنند می خرند اما از این نوع رسیور روی تلویزیون وجود ندارد.

استانداردهای پخش

همانطور که قبلا ذکر شد، تیونر تعبیه شده در تلویزیون می تواند یک یا چند سیگنال را دریافت کند. فرمت های مختلفصدا و سیما. رایج ترین گزینه ها را در نظر بگیرید.

• DVB-T. این گیرنده می تواند دریافت کند سیگنال دیجیتالتلویزیون، که تصویر را بیشتر منتقل می کند سطح بالاکیفیت و وضوح برای اتصال آن به یک آنتن تلویزیون معمولی نیاز دارید.
  • DVB-T2. این دومین نسل از رمزگشاهای DVB-T است که تفاوت آن با نسل قبلی خود افزایش یافته است توان عملیاتیکانال، بیشتر عملکرد بالاسیگنال و معماری آن در قلمرو روسیه، این فرمت سیگنال DTV عمدتا استفاده می شود. دریافت آن از طریق رمزگشای DVB-T غیرممکن است، زیرا این فرمت ها ناسازگار هستند.
  • DVB-C. یک فرمت بسیار محبوب که می تواند سیگنال تلویزیون کابلی دیجیتال را رمزگشایی کند. برای شروع استفاده از آن، باید یک کارت ارائه دهنده را در شکاف مناسب وارد کنید.
  • DVB-S. با آن می توانید مستقیماً متصل شوید بشقاب ماهوارهبه تلویزیون شما
  • DVB-S2. مانند T2، S2 نیز نسل دوم است گیرنده های DVB-S. S و S2 نیز ناسازگار هستند، بنابراین برای دریافت سیگنال از این نوعشما به یک رسیور مناسب نیاز دارید. متفاوت است فرمت داده شدهافزایش ظرفیت کانال و استفاده از انواع جدید مدولاسیون.

هنگام خرید تلویزیون باید توجه داشته باشید توجه ویژهبرای علامت گذاری بنابراین، می توانید کتیبه DVB-T2/S2 را ببینید. این بدان معناست که تلویزیون می تواند هم زمینی و هم ماهواره ای را دریافت کند کانال های دیجیتال.

ویژگی های DVB-S2 و DVB-T2

تیونر دیجیتال تلویزیون ماهواره ای داخلی دارای ویژگی های خاصی است. برای تماشای کانال های تلویزیونی رایگان موجود، کافی نیست که به سادگی یک بشقاب ماهواره ای را مستقیماً به تلویزیون خود متصل کنید. همچنین باید یک ماژول CAM اضافی خریداری کنید.

واقعیت این است که بدون آن نمی توانید کانال های رمزگذاری شده را مشاهده کنید، بلکه فقط کانال هایی را که کاملاً باز هستند مشاهده کنید. این به این دلیل است که شرکت‌های درگیر در تولید چنین تلویزیون‌هایی واقعاً به این موضوع فکر نمی‌کنند. علاوه بر این، تغییر سیستم عامل یا وارد کردن کد غیرممکن خواهد بود. خارجی تیونرهای ماهواره ای، با ما فروخته می شود، دارای سیستم عامل است که تمام کدهای لازم قبلاً در آن وارد شده است.

روسیه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر به تدریج به سمت تلویزیون دیجیتال می رود. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد، هم اقتصادی و هم فنی. با این حال، همه ساکنان هنوز نمی دانند که چگونه به تلویزیون دیجیتال متصل شوند، و همچنین دستگاه هایی که می توانند چنین سیگنالی را دریافت کنند. بیایید بفهمیم DVB چیست. چه استانداردهایی وجود دارد. به طور خلاصه، اجازه دهید این موضوع را با جزئیات بررسی کنیم.

تئوری و تاریخ - تلویزیون دیجیتال DVB از کجا و چرا آمده است

برای سال های متمادی، تلویزیون ها فقط سیگنال های آنالوگ را دریافت می کردند. در "جعبه های" عظیم هیچ وسیله ای برای رمزگشایی جریان دیجیتال وجود نداشت ، زیرا چنین وسیله ای به سادگی در آن روزها وجود نداشت.

هر کانال تلویزیونی به یک فرکانس جداگانه نیاز داشت. در ابتدا، این مشکلی ایجاد نمی کرد، زیرا در هر کشور فقط دو یا سه کانال وجود داشت. اما به تدریج تعداد آنها شروع به افزایش کرد و فناوری به سرعت شروع به توسعه کرد. با شروع قرن بیست و یکم، حتی دوجین کانال تلویزیونی دیگر برای مردم کافی نیست.

و کیفیت تصویر تلویزیون های معمولی زمینی دیگر رضایت بخش نبود. حالا من تصاویر با وضوح HD می خواهم. و حتی بهتر - با! در یک کلام مشخص شد که تلویزیون آنالوگعمر خود را بیشتر می کند

ممکن است که شما در این مورد نمی دانستید، اما اولی دیسک های لیزریموجود در داخل ضبط آنالوگبا فیلم اندازه این دیسک ها بود صفحه وینیل. اما صبر کن! چرا ناگهان در مورد رسانه صحبت می کنیم؟ و فقط در اینجاست که انتقال به داده های دیجیتال بیشتر قابل توجه است.

به نوعی، به طور نامحسوس، دی وی دی هایی با فیلم شروع به ظاهر شدن در قفسه فروشگاه ها کردند. قبلاً ویدیوهایی روی آنها ضبط شده است. فرم دیجیتال- یعنی تمام اطلاعات شروع به تشکیل صفر و یک کردند، در حالی که از فشرده سازی ویژه استفاده شد. این باعث شد که عرض مسیر به میزان قابل توجهی باریک شود و در عین حال خود حامل ها به میزان قابل توجهی کوچکتر شدند.

تلویزیون دیجیتال - تصویر بهتر است، کانال باریکتر است

در مورد تلویزیون هم همین اتفاق می افتد. همانطور که در بالا ذکر شد، پخش آنالوگ یک کانال تلویزیونی به یک فرکانس نیاز دارد. در فرم دیجیتال، جریان داده به میزان قابل توجهی کمتر است، حتی در وضوح تصویر بالاتر.

در این راستا، حداکثر یک و نیم دوجین کانال تلویزیونی می توانند در یک فرکانس قرار بگیرند. به علاوه، همه اینها را می توان با برخی از داده های متنی اضافی - به عنوان مثال، یک برنامه تلویزیونی برای هفته پیش رو - ارائه کرد. خوب معجزه نیست؟

از نظر توسعه مخابرات، روسیه به طور قابل توجهی از بسیاری از کشورهای غیر جهان سوم جلوتر است، اگرچه از برخی از همسایگان خود مانند بلاروس عقب است. این به ویژه در کیفیت مشهود است ارتباطات سیارو قیمت های پایینبرای خدمات مربوطه از این نظر، این آزمایش تعجب آور نیست تلویزیون دیجیتالدر روسیه از سال 2000 دور شروع شد.

از آن زمان، استاندارد پخش به روز شد (DVB-T با DVB-T2 جایگزین شد که در ادامه به مزایای آن خواهیم پرداخت) و دو مالتی پلکس نیز راه اندازی شد (همچنین یک موضوع جداگانه). در مقطعی دولت فدراسیون روسیهمی خواهد آن را خاموش کند پخش آنالوگکانال های تلویزیون.

با این حال، این باید تنها پس از آن رخ دهد که 95 درصد از جمعیت کشور تجهیزات مناسب را داشته باشند. اینکه چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، مشخص نیست. در واقع، تا به حال، برخی از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به استفاده از معمول ادامه می دهند تلویزیون کینسکوپ، غافل از اینکه می توانید ستاپ باکس را به آن متصل کنید و کیفیت تصویر را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد و در عین حال نیازی به خرید مجله با راهنمای برنامه تلویزیونی ندارد.

استانداردهای پخش: DVB-T، DVB-T2، DVB-S، DVB-S2

ابتدا باید بفهمید تلویزیون دیجیتال با چه استانداردهایی پخش می شود. بیایید فوراً رزرو کنیم که اکنون در مورد سیگنالی صحبت می کنیم که در هوا منتشر می شود - از نزدیکترین برج تلویزیون. نکته این است که در روش دیجیتالمدت‌هاست که صدا و سیما در اختیار اپراتورهای کابلی و ماهواره‌ای قرار گرفته است.

اما آنها از استانداردهای خود استفاده می کنند: اینها به ترتیب DVB-C (و برخی اپراتورها از طریق IPTV پخش می شوند) و DVB-S2 هستند. آیا می خواهید کابل را مستقیماً به تلویزیون خود وصل کنید؟ سپس دستگاهی بخرید که استاندارد مناسب را پشتیبانی کند. در غیر این صورت باید یک گیرنده بخرید یا اجاره کنید.

بنابراین، به تلویزیون دیجیتال زمینی برگردیم. در ابتدا پخش آن در استاندارد DVB-T انجام شد. اما ظرفیت کم فرکانس های استفاده شده توسط این استاندارد به سرعت خود را احساس کرد.

بنابراین، از حدود سال 2012، تقریباً در سراسر روسیه، پخش تلویزیون دیجیتال در استاندارد DVB-T2 انجام شده است. تنها استثنا مسکو بود - در اینجا پخش همزمان در دو استاندارد تا سال 2015 انجام شد.

استاندارد DVB-T2 ظرفیت را افزایش داده است. این بدان معنی است که هنگام استفاده از آن در یک فرکانس، می تواند پخش کند بیشترکانال های تلویزیون. تله تکست نیز در این استاندارد در صورت پشتیبانی توسط هر کانالی موجود است.

در نهایت، سیگنال DVB-T2 حاوی راهنمای برنامه است - تا جایی که ممکن است در جزئیات در قالب الکترونیکی. یعنی با فشار دادن دکمه های روی ریموت کنترل می توانید متوجه شوید که چه چیزی روی آن نشان داده می شود کانال خاصفرض کنید چهارشنبه آینده.

شاید این تنها چیزی باشد که باید در مورد استانداردهای پخش دیجیتال بدانید. اگر به دنبال ستاپ باکس هستید، مطمئناً نمی توانید اشتباه کنید - همه مدل هایی که در حال حاضر تولید می شوند از DVB-T2 پشتیبانی می کنند. همین امر را می توان در مورد تلویزیون های LCD جدید نیز گفت.

اما مدل های نسبتا قدیمی ممکن است فقط محدود باشند استاندارد DVB-T، در خاک روسیه بی فایده است. بنابراین، هنگام خرید دستگاه با دست، حتماً با مشخصات فنی آن آشنا شوید.

به طور جداگانه، لازم به ذکر است که برای دریافت سیگنال تلویزیون دیجیتال به آنتن خاصی نیاز نیست. مطلقاً هر مدل اتاقی این کار را می کند. کیفیت دریافت سیگنال به طراحی آنتن، موادی که دیوارهای خانه از آن ساخته شده است و محل برج تلویزیون بستگی دارد. البته، بهتر است آنتن را بیرون بیاورید - این باعث می شود که دریافت سیگنال پایدارتر شود.

استفاده از گیرنده تلویزیون DVB برای جلوگیری از خرید تلویزیون

همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از ساکنان روسیه هنوز تلویزیون های CRT دارند. علاوه بر این، مدل های کینسکوپ هنوز مورد استفاده قرار می گیرند - آنها تلویزیون تماشا می کنند یا، به عنوان مثال، یک پخش کننده DVD به آنها متصل است.

یک روز، انتقال سیگنال آنالوگ قطعا خاموش خواهد شد (در روسیه این ممکن است در 30 مارس 2018 رخ دهد). اما این بدان معنا نیست که تلویزیون شکم گلدان را می توان به محل دفن زباله فرستاد. از این گذشته ، هیچ کس اتصال به آن یا همانطور که به آن گیرنده نیز گفته می شود را ممنوع نمی کند.

یادگیری این دستگاه بسیار آسان است و بسیار ارزان است - از 1 تا 2 هزار روبل، بسته به کیفیت کار و عملکرد. تقریباً هر ستاپ باکس تلویزیونی شبیه یک جعبه کوچک است که با استفاده از یک کنترل از راه دور معمولی کنترل می شود.

یا با استفاده از به اصطلاح "لاله ها" یا از طریق کانکتور HDMI به تلویزیون متصل می شود. تصویر را باید در یک کانال جداگانه جستجو کرد که معمولاً سازنده تلویزیون AV1 نامیده می شود. وقتی ستاپ باکس را برای اولین بار روشن می کنید، باید کانال های تلویزیونی را جستجو کنید.

این را می توان در انجام داد حالت دستی، اگر فرکانس های خاص سیگنال توزیع شده در محل خود را می دانید. اما بهتر است از جستجوی خودکار استفاده کنید - بسیار ساده تر است.

با این حال، ما در اینجا به طور مفصل در مورد ستاپ باکس تلویزیون صحبت نمی کنیم. واقعیت این است که Smartbobr قصد دارد مقاله جداگانه ای را به آنها اختصاص دهد. ما فقط اضافه می کنیم که گیرنده های تلویزیون مختلفی وجود دارد - آنها برای دریافت تلویزیون کابلی یا ماهواره ای طراحی شده اند مدل های فردی. آنها را با ستاپ باکس های DVB-T2 اشتباه نگیرید!

مولتی پلکس در روسیه

قبلاً اشاره کردیم که یک فرکانس در مورد تلویزیون دیجیتال می تواند تا یک و نیم دوجین کانال را شامل شود. به این بسته یا مالتی پلکس می گویند. در روسیه ماهواره هایی با دو مولتی پلکس به مدار پرتاب شدند. اولین مورد شامل مهمترین شبکه های تلویزیونی فدرال و چندین کانال تلویزیونی اضافی بود.

مالتی پلکس اول

اینجا لیست کامل کانال های تلویزیون, تم های موجودچه کسی می تواند سیگنال اولین مالتی پلکس را در محل خود بگیرد:

• کانال یک - در قالب 16:9 پخش می شود، مالک آن Channel One OJSC است.
  • روسیه-1 - در قالب 16:9 پخش می شود، اما برخی از اجزاء منطقه ای ممکن است در قالب 4:3 باشد، صاحب کانال FSUE "VGTRK" است.
  • Match TV - فرمت 16:9 استفاده شده است، مالک JSC "Gazprom-Media Holding" است.
  • NTV - پخش در قالب 16:9، مالک شرکت سهامی به همین نام است.
  • کانال پنجم - تصویر در قالب 4:3 نمایش داده می شود، مالک OJSC "Teleradiocompany" Petersburg "" است.
  • روسیه-K - پخش در قالب 4:3، کانال متعلق به شرکت فدرال واحد "VGTRK" است.
  • روسیه-24 - پخش در قالب 16:9 انجام می شود ، صاحب کانال شرکت فدرال واحد "VGTRK" است.
  • Karusel - پخش در قالب 16:9 انجام می شود ، مالک کاروسل CJSC است.
  • OTR - پخش در قالب 16:9، مالک ANO "تلویزیون عمومی روسیه" است.
  • مرکز تلویزیون - در قالب 16:9 پخش می شود، این کانال متعلق به شرکت TV Center JSC است.

همچنین از طریق اولین مالتی پلکس که رسماً RTRS-1 نامیده می شود، می توانید به ایستگاه های رادیویی "Vesti FM"، "Radio Mayak" و "Radio Russia" متعلق به شرکت پخش تلویزیون و رادیو دولتی سراسر روسیه یا شعبه های آن گوش دهید. .

مالتی پلکس دوم

دومین مالتی پلکس زمینی یا RTRS-2 به طور رسمی در سال 2015 راه اندازی شد. مانند مورد اول، رایگان و برای پذیرش آزاد است. این مالتی پلکس از ده کانال تلویزیونی زیر تشکیل شده است:

• REN TV - فرمت فریم 16:9;
  • اسپا - پخش در قالب فریم 4:3.
  • STS - فرمت فریم 4:3 استفاده می شود.
  • صفحه اصلی - نسبت تصویر 4:3;
  • TV-3 - فرمت فریم 4:3 استفاده می شود.
  • جمعه! - پخش در قالب 4:3.
  • Zvezda - پخش در قالب فریم 16:9.
  • World - فرمت 16:9 استفاده شده است.
  • TNT - پخش در قالب فریم 16:9.
  • Muz-TV - پخش در قالب 4:3 انجام می شود.

راه اندازی سومین مالتی پلکس تلویزیون به دلایل اقتصادی متوقف شده است. با این وجود، مالتی پلکس خود در جمهوری کریمه و سواستوپل - در تاریخ ظاهر شد این لحظهاین شامل هشت کانال تلویزیونی، از جمله Pervy Sevastopol، STV، Pervy Krymskiy و LDPR-TV است.

یک پخش آزمایشی مالتی پلکس در مسکو. این فقط از یک کانال تلویزیونی تشکیل شده است، اما آن متعلق به اوست. در این حالت از کدک HEVC استفاده می شود و نرخ بیت به 30 مگابیت در ثانیه می رسد. پیش بینی آینده مالتی پلکس غیرممکن است، زیرا فرکانس آن در منطقه همسایه منطقه مسکو توسط مالتی پلکس RTRS-2 استفاده می شود.

مشکلات راه اندازی یک مالتی پلکس سوم کامل چیست؟ اول، کمبود شدید فرکانس برای آن وجود دارد. این پیچیدگی زمانی که پخش آنالوگ مصرف می کند از بین می رود مقدار زیادیفرکانس هایی که برای مالتی پلکس سوم و بعدی ضروری است.

ثانیاً، هنوز کاملاً نامشخص است که چه کانال های تلویزیونی دیگری باید در دسترس عموم قرار گیرند. ثالثاً، در حالی که لازم است منطقه پوشش مالتی پلکس دوم را گسترش دهید و تنها پس از آن به فکر ایجاد یک سوم باشید.

پوشش تلویزیون دیجیتال در روسیه

در حال حاضر، پذیرش اولین مالتی پلکس در تمام شهرهای بزرگ روسیه انجام می شود. علاوه بر این، پوشش در اکثر روستاها در دسترس است. به طور کلی، اکنون تقریباً تمام برج های تلویزیونی موجود قبلاً سیگنال دیجیتالی را توزیع می کنند.

علاوه بر این، تعداد زیادی برج جدید در سراسر کشور ساخته شده است که به شدت برای DVB-T2 تیز شده اند. به همین دلیل است که می توانید سیگنال آنالوگ را حتی فردا خاموش کنید - مشکل فقط در تجهیزاتی است که در دست ساکنان روسیه است.

با مالتی پلکس دوم، همه چیز پیچیده تر است. سیگنال آن عمدتاً فقط در شهرهای بزرگ - مراکز مناطق، سرزمین ها و جمهوری ها و همچنین مجاور آنها توزیع می شود. شهرک ها. در مجموع 20 کانال تلویزیونی در دسترس ساکنان آنها است. دسترسی به تعداد بیشتری از آنها تنها با اتصال به اپراتور ماهواره ای یا کابلی امکان پذیر است.

می توانید نقشه پوشش تلویزیون دیجیتال زمینی را با چشمان خود در وب سایت rtrs.ru مشاهده کنید - در آنجا می توانید از نزدیک ترین برج ها به شما و همچنین مولتی پلکس هایی که با کمک آنها پخش می شوند مطلع شوید. در این نقشه است که می توانید ارزیابی کنید که آیا ارزش خرید یک جعبه تلویزیون برای استفاده در جایی در یک خانه روستایی در 50 کیلومتری کالوگا را دارد یا خیر.

نتیجه

دیجیتال تلویزیون زمینی- بدون شک این است عصر جدید. اکنون می دانید که چگونه تلویزیون دیجیتال را وصل کنید، حتی اگر تلویزیون شما فقط برای "آنالوگ" تیز شود.

با DVB-T2 می توانید از کیفیت تصویر و صدای بهتری لذت ببرید. اما نباید فراموش کرد که این استاندارد محدود است. اگر شما نیاز دارید تعداد زیادی ازکانال های تلویزیونی، پس باید به "کابلی" یا "ماهواره" فکر کنید.

آیا تلویزیون دیجیتال تماشا می کنید؟ یا ترجیح می دهید سیگنال آنالوگ? یا شاید شما فقط با کمک اینترنت محتوا مصرف می کنید؟ نظر خود را در نظرات به اشتراک بگذارید.

خریداری کردن تلویزیون جدید، می توانید روی بسته بندی یا برچسب روی تلویزیون، نام گذاری ها را ببینید نوع DVB-T، DVB-T2، DVB-C و مانند آن. بسیاری از مردم فکر می کنند که این فقط معمولی است توابع اضافیدر تلویزیون، مانند بهبود کیفیت تصویر، صدا، و غیره. کسانی که بیشتر از مخفف DVB (پخش ویدئو دیجیتال) آگاه هستند، متوجه خواهند شد که این به نوعی با تلویزیون دیجیتال مرتبط است. اما این اختصارات به چه معنا هستند و آیا واقعاً اینقدر مهم هستند؟ در واقع، آنها بسیار مهم و ضروری هستند، زیرا انجام می دهند مشاهده احتمالیتلویزیون دیجیتال بدون ستاپ باکس های غیر ضروری و هزینه های اضافی. در این مقاله به شما خواهم گفت تلویزیون دیجیتال، DVB، چیست استانداردهای DVBهمچنین راه هایی برای اتصال تلویزیون دیجیتال وجود دارد.

بیایید از ابتدا شروع کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که تلویزیون دیجیتال چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

تلویزیون دیجیتال(از انگلیسی دیجیتال تلویزیون، DTV) - فن آوری انتقال تصویر تلویزیونیو صدا با رمزگذاری سیگنال تصویری و سیگنال صوتی با استفاده از کانال های دیجیتال (ویکی پدیا). تلویزیونی که ما به آن عادت داریم «آنالوگ» نام دارد. اشکال اصلی آن این است که سیگنال تلویزیون در حین انتقال می تواند به دلیل تداخل های مختلف کیفیت زیادی را از دست بدهد. من فکر می کنم همه با تماشای یک کانال تلویزیونی آشنا هستند - امواج، مشکلات صدا، وابستگی به کیفیت (و گاهی اوقات تعداد) کانال ها به شرایط آب و هواییو غیره. سیگنال دیجیتال از این محافظت می شود و روی صفحه تلویزیون ما تصویر را بسیار می بینیم کیفیت خوب. علاوه بر یک تصویر باکیفیت، شما یک صدای پنج کانال دریافت می کنید، فکر می کنم خبره ها از آن قدردانی خواهند کرد. به علاوه، شما دریافت می کنید اطلاعات تکمیلی EPG (برنامه تلویزیونی الکترونیکی) - اطلاعاتی در مورد می دهد برنامه فعلیو یک راهنمای تلویزیونی برای یک یا دو هفته. در کل این دور بعدی توسعه تلویزیون است و استفاده نکردن از آن گناه است.

DVB (پخش ویدئوی دیجیتال)خانواده ای از استانداردهای تلویزیون دیجیتال است که توسط کنسرسیوم بین المللی DVB Project توسعه یافته است. در ابتدا DVB-S ظاهر شد ( تلویزیون ماهواره ای، جزئیات بیشتر در این مورد ما صحبت خواهیم کرددر زیر)، اما با گذشت زمان، سیگنال دیجیتال نه تنها از ماهواره، بلکه از طریق کابل های تلویزیونی و تلویزیون زمینی نیز شروع به توزیع کرد. از آنجایی که هر سه جهت: از ماهواره، کابل تلویزیونو سیگنال پخشناهمسان کانال های فرکانس، روش های مدولاسیون و غیره، تصمیم گرفته شد که آنها را به استانداردها تقسیم کنیم، بنابراین اختصارات ظاهر شد. DVB-T، DVB-C، DVB-S.

یا

DVB-C(جدیدتر DVB-C2) - دیجیتال تلویزیون کابلی . این استانداردتلویزیون دیجیتال به شما امکان می دهد کانال های دیجیتال ارائه شده توسط ارائه دهنده کابل خود را تماشا کنید. آن ها بعلاوه کانال های آنالوگارائه دهنده شما می تواند کانال هایی را به صورت موازی در اختیار شما قرار دهد کیفیت دیجیتالو برای مشاهده آنها اصلاً نیازی به خرید ستاپ باکس اضافی نیست، زیرا اکثر تلویزیون ها پشتیبانی می کنند استاندارد DVB-C. شایان ذکر است که برخی از ارائه دهندگان کابل کانال های دیجیتال را رمزگذاری کرده اند و برای تماشای آنها باید یک کارت دسترسی خریداری کنید. این کارت دسترسی یا از طریق تلویزیون وارد می شود ماژول CAM(اگر چنین فرصتی در تلویزیون وجود داشته باشد)، یا به یک ستاپ باکس DVB-C.

یا

یا

همانطور که می بینید، تمام استانداردها اصلاح شده اند و نسل های بعدی ظاهر شده اند (که با عدد 2 در انتها مشخص می شود، به عنوان مثال DVB-T، نسل دوم DVB-T2). این به دلیل این واقعیت است که پیشرفت متوقف نمی شود و ما می خواهیم نه فقط تلویزیون دیجیتال، بلکه تلویزیون دیجیتال وارد شود کیفیت بالا (کیفیت بالاتصاویر). نسل DVB مورد استفاده تلویزیون شما باید در نظر گرفته شود پخش دیجیتالعمدتا بر روی نسل دوم DVB کار می کند. آن ها اگر تلویزیون شما از DVB-T پشتیبانی می کند اما از DVB-T2 پشتیبانی نمی کند، در این صورت نمی توانید کانال های دیجیتالی را تماشا کنید.

مزیت اصلی تلویزیون با پشتیبانی از استانداردهای مختلف دیجیتال چیست؟! اول اینکه باعث صرفه جویی در هزینه می شود زیرا همانطور که قبلاً گفتم نیازی به خرید نیست. تجهیزات اضافییا هزینه خرید در مورد DVB-S، DVB-S2 بسیار کمتر خواهد بود. علاوه بر این، از یک کنترل از راه دور از تلویزیون استفاده خواهید کرد، که موافقید بسیار راحت تر از دو کنترل از راه دور - از تلویزیون و ستاپ باکس دیجیتال/ گیرنده. صرفه جویی در فضا زیرا نیازی به استفاده از تجهیزات اضافی نیست.

همانطور که می بینید، اکنون تلویزیون دیجیتال نه تنها در مناطق بزرگ شهری در دسترس است (هر سه راه دریافت تلویزیون دیجیتال برای آنها در دسترس است - DVB-T2، DVB-C، DVB-S2)، بلکه در روستاهای دور افتاده نیز وجود دارد (شما می توانید از استانداردهای DVB-T2 یا DVB -S2 استفاده کنید.

برترین مقالات مرتبط