Si të konfiguroni telefonat inteligjentë dhe PC. Portali informativ

Antena televizive me rreze të gjatë të bëra në shtëpi. Antenat e ballkonit DVB-T2

Televizioni dixhital transmetohet në rangun UHF. Prandaj, mund të përdorni pothuajse çdo antenë UHF. Por unë kisha nevojë thjeshtë, lehtësisht i përsëritshëm dhe i fortë Antenë UHF varg.
Ashtu që mund ta bartni me vete dhe me raste nuk do ta kishit problem t'ua jepnit njerëzve për një sasi të vogël.

Baza u mor nga e famshmja " tetë“, me ndryshimin se e kam përdorur pa reflektor.
Materiali për fletën e antenës mund të jetë çdo material përcjellës me seksion kryq të përshtatshëm. Mund të jetë tel bakri ose alumini me trashësi 1 deri në 5 mm, tub, shirit, zbarkë, qoshe, profil... Mora tel bakri me diametër 3 mm. Lehtë për t'u bashkuar, e lehtë për t'u përkulur gjatë montimit, e lehtë për t'u drejtuar nëse përkulet.
Ana e jashtme e sheshit është 14 cm, ana e brendshme është pak më e vogël - 13 cm për faktin se mesi i dy shesheve nuk konvergohet, rreth 2 cm nga këndi në cep.

Pra, nëse nuk po bëni një antenë nga tela, atëherë mateni në këtë mënyrë - anët e sipërme janë 14 cm, anët janë 13.

Të gjitha madhësitë janë të përafërta. Mos kini frikë të bëni gabime ose të bëni gabime. Planet tona nuk përfshijnë ndërtimin e një antene që plotëson të gjitha standardet. Na duhet një kalë e thjeshtë por punëtore. Një zëvendësues, por i besueshëm. Zëvendësoni sepse:
1 . Personalisht, definitivisht nuk mund t'i mbaja përmasat.
2 . Nuk ka reflektor.
3 . Mora një kabllo 50 ohm në vend të 75 ohm, por me një bishtalec të trashë. Miqtë zakonisht e përdornin këtë kabllo për antenat e makinave për stacione radio 27 MHz.
Sidoqoftë, antena funksionon mjaft mirë.

Një sinjal dixhital ka një veçori; ai ose ekziston ose nuk ekziston. Gjatë marrjes së televizionit analog, u shfaqën kanale të ndryshme me nivele të ndryshme ndërhyrjeje, dhe kur hiqej, niveli i borës në ekran thjesht u rrit derisa sinjali u zhduk plotësisht. Në dixhital, sinjali është pothuajse i njëjtë në të gjitha kanalet, dhe nëse ka pritje, atëherë ka të gjitha kanalet.
Unë e kam testuar këtë antenë në më shumë se një duzinë TV në rajonin tonë.

Kështu që. Matim një copë me gjatësi totale 112 cm dhe përkulni telin. Seksioni i parë është 13 cm + 1 cm për lakin (për forcë). E dyta dhe e treta janë 14 cm secila, e katërta dhe thembra janë 13 cm secila, e gjashta dhe e shtata janë 14 cm secila dhe e teta e fundit është 13 cm + 1 cm laku ngurtësues.

Ne zhveshim 1,5 - 2 cm në të dy skajet, kthejmë dy sythe pas njëri-tjetrit dhe më pas lidhim bashkimin. Kjo do të jetë një kunj lidhëse kabllore. Pas 2 cm një tjetër. Nuk ka rëndësi se ku të lidhni bërthamën qendrore ose bishtalecin.

Hapësira e saldimit 2 cm

Mora rreth tre metra kabllo. Në shumicën e rasteve, mjafton nëse nuk e bëni për veten tuaj personalisht. Për veten tuaj, matni aq sa keni nevojë.

Kam zhveshur kabllon nga ana e antenës me dy centimetra, në prizë - 1 cm Nëse spina është si në foto. Ju mund të merrni ndonjë, më të fortë.

Heqja e kabllit

Spina u pastrua me një skedar dhe një bisturi.

Pas vulosjes, të dy pikat e saldimit mbushen me zam nga një armë. Në prizë, së pari ngjitësi i nxehtë derdhet në zonën e saldimit dhe në kapakun plastik, me një rezervë; më pas mund të hiqet teprica. Pastaj, para se zamja të ftohet, gjithçka bashkohet shpejt. Ju nuk mund të kafshoni një nyje të tillë me dhëmbët tuaj. E besueshme, në të njëjtën kohë elastike.

Saldimi në vetë antenën është gjithashtu i mbushur me zam, por për ngurtësinë e strukturës, merret një kornizë - çdo kapak, kuti, .... Mora kapakun nga një shishe uji 20 litra, nga e cila kisha grumbulluar një sasi të mjaftueshme. Nëse jeni duke bërë një antenë si unë për prodhim masiv, atëherë është më mirë të përdorni menjëherë materiale të zakonshme që janë fjalë për fjalë të shtrira nën këmbët tuaja për përsëritshmëri më të mirë të antenës. Nëse antena është bërë në një kopje të vetme për thumba të shpejtë, atëherë nuk keni nevojë të mbushni asgjë fare.

Rezultati është një dizajn i tillë që mund të mbërthehet kudo - në një qoshe, në një perde, në një kornizë dritareje. Për ta bërë këtë, mund të mbani me vete një copë tel, disa vida, disa kunja ...

Montimi i antenës

Nëse antena është e thyer gjatë transferimit, ajo mund të rreshtohet lehtësisht dhe pa dëmtime. Ky është ndoshta avantazhi i tij kryesor.
Unë nuk e mbaj gjithmonë këtë dizajn me vete, por vetëm kur marr një porosi specifike për të lidhur një sintonizues televiziv dixhital DVB-T2. Përshtatet lehtësisht me mjetin në çantën time të shpinës.

Është më i përshtatshëm për të bërë disa antena në të njëjtën kohë. Merr më pak kohë.

Kështu e rregulloi miku im antenën, duke e përdorur atë si të jashtme. Kulla është rreth 9 km larg. Marrja është e besueshme pavarësisht nga thjeshtësia e antenës.

Blerja e një antenë të mirë për shtëpinë tuaj nuk është gjithmonë e këshillueshme. Sidomos nëse ajo vizitohet herë pas here. Çështja nuk është aq shumë kostoja, por fakti që pas një kohe mund të mos jetë aty. Prandaj, shumë njerëz preferojnë të bëjnë vetë një antenë për shtëpinë e tyre. Kostot janë minimale, cilësia është e mirë. Dhe pika më e rëndësishme është se një antenë televizive mund të bëhet me duart tuaja në gjysmë ore ose një orë dhe më pas, nëse është e nevojshme, mund të përsëritet lehtësisht...

Televizioni dixhital në formatin DVB-T2 transmetohet në rangun UHF, dhe ka ose një sinjal dixhital ose nuk është. Nëse sinjali merret, fotografia është me cilësi të mirë. Për shkak të kësaj. Çdo antenë decimetër është e përshtatshme për marrjen e televizionit dixhital. Shumë amatorë të radios janë të njohur me antenën televizive, e cila quhet "zigzag" ose "figura tetë". Kjo antenë televizive DIY mund të montohet fjalë për fjalë në pak minuta.

Për të zvogëluar sasinë e ndërhyrjes, një reflektor vendoset pas antenës. Distanca midis antenës dhe reflektorit zgjidhet eksperimentalisht - sipas "pastërtisë" së figurës
Mund të ngjitni fletë metalike në gotë dhe të merrni një sinjal të mirë...
Tubi ose tela bakri është alternativa më e mirë; përkulet mirë dhe është e lehtë për t'u përkulur.

Është shumë e thjeshtë për t'u bërë; materiali është çdo metal përçues: tub, shufër, tel, shirit, qoshe. Pavarësisht thjeshtësisë së saj, ajo e pranon mirë. Duket si dy katrorë (rombe) të lidhur me njëri-tjetrin. Në origjinal, ka një reflektor prapa sheshit për marrjen më të besueshme të sinjalit. Por është më e nevojshme për sinjalet analoge. Për të marrë televizor dixhital, mund të bëni pa të ose ta instaloni më vonë nëse pritja është shumë e dobët.

Materiale

Teli bakri ose alumini me diametër 2-5 mm është optimale për këtë antenë televizive të bërë në shtëpi. Në këtë rast, gjithçka mund të bëhet fjalë për fjalë në një orë. Ju gjithashtu mund të përdorni një tub, qoshe, rrip bakri ose alumini, por do t'ju duhet një lloj pajisjeje për të përkulur kornizat në formën e dëshiruar. Teli mund të përkulet me një çekiç, duke e siguruar atë në një ves.

Do t'ju duhet gjithashtu një kabllo antene koaksiale me gjatësinë e kërkuar, një prizë e përshtatshme për lidhësin në televizorin tuaj dhe një lloj montimi për vetë antenën. Kablloja mund të merret me një rezistencë prej 75 Ohms dhe 50 Ohms (opsioni i dytë është më i keq). Nëse jeni duke bërë një antenë TV me duart tuaja për instalim jashtë, kushtojini vëmendje cilësisë së izolimit.

Montimi varet nga vendi ku do të varni antenën tuaj të bërë në shtëpi për televizionin dixhital. Në katet e sipërme, mund të provoni ta përdorni si dekorim shtëpie dhe ta varni në perde. Pastaj keni nevojë për kunja të mëdha. Në dacha ose nëse merrni një antenë televizive të bërë vetë në çati, do t'ju duhet ta lidhni atë në një shtyllë. Për këtë rast, kërkoni për mbërthyes të përshtatshëm. Për të punuar, do t'ju duhet gjithashtu një hekur saldimi, letër zmerile dhe/ose skedar dhe një skedar gjilpërash.

Keni nevojë për një llogaritje?

Për të marrë një sinjal dixhital, nuk ka nevojë të numëroni gjatësinë e valës. Është thjesht e këshillueshme që antena të bëhet më e gjerë në mënyrë që të marrë sa më shumë sinjale. Për ta bërë këtë, u bënë disa ndryshime në modelin origjinal (foto më lart) (më tej në tekst).

Nëse dëshironi, mund të bëni një llogaritje. Për ta bërë këtë, duhet të zbuloni se në cilën gjatësi vale transmetohet sinjali, ndani me 4 dhe merrni anën e kërkuar të katrorit. Për të marrë distancën e kërkuar midis dy pjesëve të antenës, bëni anët e jashtme të diamanteve pak më të gjata dhe ato të brendshme më të shkurtra.

Vizatim i një antene me shifra tetë për marrjen e televizorit dixhital

  • Gjatësia e anës "të brendshme" të drejtkëndëshit (B2) është 13 cm,
  • "i jashtëm" (B1) - 14 cm.

Për shkak të ndryshimit në gjatësi, formohet një distancë midis shesheve (ato nuk duhet të lidhen). Dy seksionet ekstreme janë bërë 1 cm më të gjata në mënyrë që të mund të palosni lakin në të cilin është ngjitur kablloja koaksiale e antenës.

Bërja e një kornize

Nëse i numëroni të gjitha gjatësitë, merrni 112 cm Prisni telin ose çfarëdo materiali që keni, merrni pincë dhe një vizore dhe filloni të përkuleni. Këndet duhet të jenë 90° ose më shumë. Mund të bëni një gabim të vogël me gjatësitë e anëve - kjo nuk është fatale. Rezulton kështu:

  • Seksioni i parë është 13 cm + 1 cm për lak. Lak mund të përkulet menjëherë.
  • Dy seksione prej 14 cm secila.
  • Dy 13 cm secila, por me një kthesë në drejtim të kundërt - kjo është pika e përkuljes në sheshin e dytë.
  • Përsëri dy 14 cm secila.
  • E fundit është 13 cm + 1 cm për lak.

Vetë korniza e antenës është gati. Nëse gjithçka është bërë si duhet, do të ketë një distancë prej 1,5-2 cm midis dy gjysmave në mes. Mund të ketë mospërputhje të vogla. Më pas pastrojmë sythet dhe pikën e përkuljes në metal të zhveshur (e trajtojmë me letër zmerile me kokërr të imët) dhe e kallajosim. Lidhni dy sythe dhe shtrëngojini me pincë për t'i mbajtur fort.

Përgatitja e kabllove

Marrim kabllon e antenës dhe e pastrojmë me kujdes. Si ta bëni këtë tregohet në foton hap pas hapi. Ju duhet të hiqni kabllon nga të dy anët. Një skaj do të ngjitet në antenë. Këtu e zhveshim që teli të dalë 2 cm Nëse del më shumë teprica (më vonë) mund të pritet. Kthejeni ekranin (fletë metalike) dhe gërshetoni në një pako. Doli të ishin dy dirigjentë. Njëra është monocore qendrore e kabllit, e dyta është e përdredhur nga shumë tela të endur. Të dyja janë të nevojshme dhe duhet të konservohen.

Ne e lidhim spinën në skajin e dytë. Këtu mjafton një gjatësi prej 1 cm ose më shumë. Gjithashtu formoni dy përcjellës dhe kallajoni ato.

Fshijeni spinën në vendet ku do të bashkojmë me alkool ose tretës dhe pastroni me zmerile (mund të përdorni një skedar gjilpëre). Vendoseni pjesën plastike të spinës në kabllo, tani mund të filloni bashkimin. Ne bashkojmë një një bërthamë në daljen qendrore të prizës dhe një kthesë me shumë bërthama në daljen anësore. Gjëja e fundit është të shtrëngoni dorezën rreth izolimit.

Pastaj thjesht mund të vidhosni majën plastike dhe ta mbushni me ngjitës ose ngjitës jopërçues (kjo është e rëndësishme). Ndërsa ngjitësi/ngjitësi nuk është ngurtësuar, montoni shpejt spinën (vidhosni pjesën plastike) dhe hiqni përbërjen e tepërt. Pra, priza do të jetë pothuajse e përjetshme.

Antena televizive DIY DVB-T2: montim

Tani gjithçka që mbetet është të lidhni kabllon dhe kornizën. Meqenëse nuk ishim të lidhur me një kanal specifik, ne do ta bashkojmë kabllon në pikën e mesme. Kjo do të rrisë brezin e gjerë të antenës - do të merren më shumë kanale. Prandaj, ne lidhim skajin e dytë të prerë të kabllit në të dy anët në mes (ato që janë zhveshur dhe kallajuar). Një tjetër ndryshim nga "versioni origjinal" është se kablloja nuk ka nevojë të kalohet rreth kornizës dhe të bashkohet në fund. Kjo do të zgjerojë gjithashtu gamën e pritjes.

Antena e montuar mund të kontrollohet. Nëse pritja është normale, mund të përfundoni montimin - mbushni nyjet e saldimit me ngjitës. Nëse pritja është e dobët, përpiquni së pari të gjeni një vend ku peshkimi është më i mirë. Nëse nuk ka ndryshime pozitive, mund të provoni të zëvendësoni kabllon. Për të thjeshtuar eksperimentin, mund të përdorni petë të zakonshme telefonike. Kushton një qindarkë. Lidhni spinën dhe kornizën me të. Provojeni me të. Nëse kapet më mirë, është një kabllo e keqe. Në parim, ju mund të punoni në "petë", por jo për shumë kohë - ato shpejt do të bëhen të papërdorshme. Është më mirë, natyrisht, të instaloni një kabllo normale antene.

Për të mbrojtur bashkimin e kabllit dhe kornizës së antenës nga ndikimet atmosferike, pikat e saldimit mund të mbështillen me shirit të rregullt elektrik. Por kjo metodë nuk është e besueshme. Nëse ju kujtohet, mund të vendosni disa tuba të tkurrur nga nxehtësia përpara se t'i bashkoni për t'i izoluar. Por mënyra më e besueshme është të mbushni gjithçka me ngjitës ose ngjitës (ata nuk duhet të përçojnë rrymë). Si “rast” mund të përdorni kapakë për cilindra uji 5-6 litra, kapakë të zakonshëm plastikë për kavanoza, etj. Ne bëjmë dhëmbëzime në vendet e duhura - në mënyrë që korniza të "ulet" në to, mos harroni për prizën e kabllove. Mbushni atë me një përbërje mbyllëse dhe prisni derisa të vendoset. Kjo është e gjitha, antena juaj e TV DIY për marrjen e televizionit dixhital është gati.

Antenë katrore dyshe dhe trefishe e bërë vetë

Kjo është një antenë me brez të ngushtë, e cila përdoret nëse keni nevojë të merrni një sinjal të dobët. Mund të ndihmojë edhe nëse një sinjal më i dobët "blloqet" nga një sinjal më i fortë. E vetmja pengesë është se keni nevojë për orientim të saktë në burim. I njëjti dizajn mund të bëhet për të marrë televizion dixhital.

Ju gjithashtu mund të bëni pesë korniza - për një pritje më të sigurt
Nuk këshillohet të lyeni ose të lyeni - pritja përkeqësohet. Kjo është e mundur vetëm në afërsi të transmetuesit

Përparësitë e këtij dizajni janë se pritja do të jetë e besueshme edhe në një distancë të konsiderueshme nga përsëritësi. Thjesht duhet të zbuloni në mënyrë specifike frekuencën e transmetimit, të ruani dimensionet e kornizave dhe pajisjen që përputhet.

Ndërtimi dhe materialet

Është bërë nga tuba ose tela:

  • 1-5 kanale televizive varg MV - tuba (bakër, bronz, alumin) me diametër 10-20 mm;
  • 6-12 kanale televizive varg MV - tuba (bakër, tunxh, alumin) 8-15 mm;
  • Gama UHF - tela bakri ose bronzi me diametër 3-6 mm.

Antena katrore e dyfishtë përbëhet nga dy korniza të lidhura me dy shigjeta - sipërme dhe të poshtme. Korniza më e vogël është një vibrator, sa më e madhe është një reflektor. Një antenë e përbërë nga tre korniza jep një fitim më të lartë. Sheshi i tretë, më i vogël quhet drejtori.

Bumi i sipërm lidh mesin e kornizave dhe mund të jetë prej metali. Pjesa e poshtme është e punuar me material izolues (tekstolit, gettinax, dërrasë druri). Kornizat duhet të instalohen në mënyrë që qendrat e tyre (pikat e kryqëzimit të diagonaleve) të jenë në të njëjtën vijë të drejtë. Dhe kjo vijë e drejtë duhet të drejtohet drejt transmetuesit.

Korniza aktive - vibrator - ka një qark të hapur. Skajet e saj vidhosen në një pllakë tekstoliti me përmasa 30*60 mm. Nëse kornizat janë bërë nga një tub, skajet janë rrafshuar, bëhen vrima në to dhe shigjeta e poshtme është ngjitur përmes tyre.

Direku për këtë antenë duhet të jetë prej druri. Të paktën pjesa e sipërme e saj. Për më tepër, pjesa prej druri duhet të fillojë në një distancë prej të paktën 1.5 metra nga niveli i kornizave të antenës.

Dimensionet

Të gjitha dimensionet për të bërë këtë antenë televizive me duart tuaja janë dhënë në tabela. Tabela e parë është për diapazonin e njehsorit, e dyta është për diapazonin e decimetrit.

Në antenat me tre korniza, distanca midis skajeve të kornizës së vibratorit (e mesme) është më e madhe - 50 mm. Madhësitë e tjera janë dhënë në tabela.

Lidhja e një kornize aktive (vibratori) nëpërmjet një kablloje me qark të shkurtër

Meqenëse korniza është një pajisje simetrike dhe duhet të lidhet me një kabllo antene koaksiale asimetrike, kërkohet një pajisje përputhëse. Në këtë rast, zakonisht përdoret një lak balancues me qark të shkurtër. Është bërë nga copa të kabllit të antenës. Segmenti i djathtë quhet "lak", i majti quhet "ushqyes". Një kabllo është ngjitur në kryqëzimin e ushqyesit dhe kabllos, i cili shkon në televizor. Gjatësia e segmenteve zgjidhet në bazë të gjatësisë valore të sinjalit të marrë (shih tabelën).

Një copë teli e shkurtër (lak) pritet në njërin skaj duke hequr ekranin e aluminit dhe duke e përdredhur gërshetën në një tufë të ngushtë. Përçuesi qendror i tij mund të shkurtohet deri në izolim, pasi nuk ka rëndësi. Ushqyesi është gjithashtu i prerë. Edhe këtu, ekrani i aluminit hiqet dhe gërsheti është i përdredhur në një pako, por përcjellësi qendror mbetet.

Asambleja e mëtejshme vazhdon si kjo:

  • Gërsheti i kabllit dhe përcjellësi qendror i ushqyesit janë ngjitur në skajin e majtë të kornizës aktive (vibrator).
  • Gërsheti ushqyes është ngjitur në skajin e djathtë të vibratorit.
  • Fundi i poshtëm i kabllit (gërsheti) është i lidhur me bishtalecin ushqyes duke përdorur një kërcyes metalik të ngurtë (mund të përdorni tela, vetëm sigurohuni që të ketë kontakt të mirë me bishtalecin). Përveç lidhjes elektrike, ai gjithashtu vendos distancën midis seksioneve të pajisjes që përputhet. Në vend të një kërcyesi metalik, mund ta ktheni bishtalecin e pjesës së poshtme të kabllit në një pako (hiqni izolimin në këtë zonë, hiqni ekranin, rrokullisni në një pako). Për të siguruar kontakt të mirë, bashkojini tufat së bashku me saldim me shkrirje të ulët.
  • Pjesët e kabllove duhet të jenë paralele. Distanca midis tyre është rreth 50 mm (disa devijime janë të mundshme). Për të rregulluar distancën, përdoren kapëse të bëra nga materiali dielektrik. Ju gjithashtu mund të bashkëngjitni një pajisje përputhëse në një pjatë tekstoliti, për shembull.
  • Kablloja që shkon në televizor është ngjitur në fund të ushqyesit. Gërsheti është i lidhur me bishtalec, përcjellësi qendror me përcjellësin qendror. Për të zvogëluar numrin e lidhjeve, ushqyesi dhe kablloja në televizor mund të bëhen të vetme. Vetëm në vendin ku duhet të përfundojë ushqyesi duhet të hiqet izolimi në mënyrë që të mund të instalohet kërcyesi.

Kjo pajisje që përputhet ju lejon të hiqni qafe zhurmën, konturet e paqarta dhe një imazh të dytë të paqartë. Është veçanërisht i dobishëm në një distancë të madhe nga transmetuesi, kur sinjali është i bllokuar me ndërhyrje.

Një tjetër variacion i katrorit të trefishtë

Për të mos lidhur një lak me qark të shkurtër, vibratori i antenës së trefishtë katror është bërë i zgjatur. Në këtë rast, mund ta lidhni kabllon direkt me kornizën siç tregohet në figurë. Vetëm lartësia në të cilën lidhet tela e antenës përcaktohet në secilin rast individualisht. Pasi të jetë montuar antena, kryhet "testimi". Kablloja lidhet me televizorin, përcjellësi qendror dhe gërsheti lëvizin lart/poshtë, duke arritur një imazh më të mirë. Në pozicionin ku fotografia do të jetë më e qartë, degët e kabllit të antenës janë ngjitur dhe pikat e saldimit janë të izoluara. Pozicioni mund të jetë çdo - nga kërcyesi i poshtëm deri në pikën e kalimit në kornizë.

Ndonjëherë një antenë nuk jep efektin e dëshiruar. Sinjali rezulton të jetë një imazh i dobët - bardh e zi. Në këtë rast, zgjidhja standarde është instalimi i një përforcuesi të sinjalit televiziv.

Antena më e thjeshtë për një vendbanim veror është bërë nga kanaçe metalike

Për të bërë këtë antenë televizive, përveç kabllos, do t'ju nevojiten vetëm dy kuti alumini ose teneqeje dhe një copë dërrasë druri ose tub plastik. Kanaçet duhet të jenë metalike. Ju mund të merrni birra alumini ose mund të merrni birra prej kallaji. Kushti kryesor është që muret të jenë të lëmuara (jo me brinjë).

Kavanozët lahen dhe thahen. Fundi i telit koaksial pritet - duke përdredhur fijet e gërshetuar dhe duke pastruar thelbin qendror të izolimit, fitohen dy përçues. Ato janë të lidhura me bankat. Nëse e dini se si, mund ta lidhni atë. Jo - merrni dy vida të vogla vetë-përgjimi me koka të sheshta (mund të përdorni "pleshtat" për mur të thatë), rrotulloni një lak në skajet e përcjellësve, kaloni një vidë vetë-përgjimi me një rondele të instaluar mbi të dhe vidhosni atë në kanaçe. Pak para kësaj ju duhet të pastroni metalin e kanaçes duke hequr depozitat duke përdorur letër zmerile me kokërr të imët.

Kanaçet janë të siguruara në bar. Distanca midis tyre zgjidhet individualisht - sipas figurës më të mirë. Nuk duhet të shpresoni për një mrekulli - do të ketë një ose dy kanale me cilësi normale, ose ndoshta jo... Varet nga pozicioni i përsëritësit, "pastërtia" e korridorit, sa saktë është orientuar antena. .. Por si një rrugëdalje në rast urgjence, ky është një opsion i shkëlqyer.

Një antenë e thjeshtë Wi-Fi e bërë nga një kanaçe metalike

Një antenë për marrjen e një sinjali Wi-Fi mund të bëhet gjithashtu nga mjete të improvizuara - nga një kanaçe. Kjo antenë televizive DIY mund të montohet në gjysmë ore. Kjo është nëse bëni gjithçka ngadalë. Kavanoza duhet të jetë prej metali, me mure të lëmuara. Kavanozët e gjatë dhe të ngushtë të konservimit funksionojnë shkëlqyeshëm. Nëse do të instaloni një antenë shtëpiake në rrugë, gjeni një kavanoz me kapak plastik (si në foto). Kabllo është një antenë, koaksiale, me një rezistencë prej 75 Ohms.

Përveç kutisë dhe kabllos, do t'ju duhet gjithashtu:

  • lidhës RF-N;
  • një copë teli bakri ose bronzi me diametër 2 mm dhe gjatësi 40 mm;
  • kabllo me një prizë të përshtatshme për një kartë ose përshtatës Wi-Fi.

Transmetuesit Wi-Fi funksionojnë në një frekuencë prej 2.4 GHz me një gjatësi vale prej 124 mm. Pra, këshillohet të zgjidhni një kavanoz të tillë që lartësia e tij të jetë të paktën 3/4 e gjatësisë së valës. Për këtë rast, është më mirë që të jetë më shumë se 93 mm. Diametri i kanaçes duhet të jetë sa më afër gjysmës së gjatësisë së valës - 62 mm për një kanal të caktuar. Mund të ketë disa devijime, por sa më afër idealit, aq më mirë.

Dimensionet dhe montimi

Gjatë montimit, bëhet një vrimë në kavanoz. Duhet të vendoset rreptësisht në pikën e dëshiruar. Pastaj sinjali do të përforcohet disa herë. Varet nga diametri i kavanozit të zgjedhur. Të gjithë parametrat janë paraqitur në tabelë. Ju matni diametrin e saktë të kanaçes tuaj, gjeni thurjen e duhur dhe keni të gjitha dimensionet e duhura.

D - diametriKufiri i poshtëm i zbutjesKufiri i sipërm i zbutjesLg1/4 Lg3/4 Lg
73 mm2407.236 3144.522 752.281 188.070 564.211
74 mm 2374.706 3102.028 534.688 133.672 401.016
75 mm 2343.043 3060.668 440.231 110.057 330.173
76 mm 2312.214 3020.396 384.708 96.177 288.531
77 mm2282.185 2981.170 347.276 86.819 260.457
78 mm2252.926 2942.950 319.958 79.989 239.968
79 mm 2224.408 2905.697 298.955 74.738 224.216
80 mm2196.603 2869.376 282.204 070.551 211.653
81 mm 2169.485 2833.952 268.471 67.117 201.353
82 mm 2143.027 2799.391 256.972 64.243 192.729
83 mm2117.208 2765.664 247.178 61.794 185.383
84 mm 2092.003 2732.739 238.719 59.679 179.039
85 mm2067.391 2700.589 231.329 57.832 173.497
86 mm2043.352 2669.187 224.810 56.202 168.607
87 mm2019.865 2638.507 219.010 54.752 164.258
88 mm1996.912 2608.524 213.813 53.453 160.360
89 mm1974.475 2579.214 209.126 52.281 156.845
90 mm1952.536 2550.556 204.876 51.219 153.657
91 mm1931.080 2522.528 201.002 50.250 150.751
92 mm1910.090 2495.110 197.456 49.364 148.092
93 mm1889.551 2468.280 194.196 48.549 145.647
94 mm1869.449 2442.022 191.188 47.797 143.391
95 mm1849.771 2416.317 188.405 47.101 141.304
96 mm1830.502 2391.147 185.821 46.455 139.365
97 mm1811.631 2366.496 183.415 45.853 137.561
98 mm1793.145 2342.348 181.169 45.292 135.877
99 mm1775.033 2318.688 179.068 44.767 134.301

Procedura është si më poshtë:


Ju mund të bëni pa një lidhës RF, por me të gjithçka është shumë më e thjeshtë - është më e lehtë të poziciononi emetuesin vertikalisht lart, lidhni kabllon që shkon në ruter ose kartën Wi-Fi.

Valët decimetër me gjatësi bien në intervalin 10 cm - 1 m. Kjo veçori shërben si bazë për emërtimin e pajisjeve. Në frekuencë, lëkundjet elektromagnetike përhapen kryesisht në një vijë të drejtë, duke shmangur lëvizjen rreth sipërfaqes së tokës dhe reflektohen pjesërisht nga troposfera. Prandaj, komunikimi UHF në distanca të gjata është i vështirë; diapazoni nuk i kalon 100 km. A mund të montohet një antenë decimetër me duart tuaja? Ndoshta po mblidhet në mënyrë aktive nga inxhinierë amatorë.

Kanoçet e birrës do të marrin transmetim televiziv

Frekuencat UHF janë të vendosura në intervalin 300 MHz - 3 GHz. Kjo përfshin shumë kanale komerciale publike.

Programi "Të lirë dhe të lirë" u mësoi moskovitëve se si të kapnin Channel One. Sipas të dhënave të disponueshme, ai transmetohet nga brezi HF, tingulli është ngjitur me stacionet e radios FM, modeli i bërë në shtëpi i demonstruar nga prezantuesi përdoret nga UHF.

Do t'ju duhen dy kanaçe birre me një kapacitet 0,5 litra (vëllim më i madh, frekuenca më të ulëta të marrjes). Ju mund të kurseni para duke blerë ujë mineral dhe lëngje në kanaçe. Për të ngjitur kontejnerët e përmendur do t'ju duhet një kornizë.

Channel One rekomandon përdorimin e një dërrase druri me diametër 10 cm; entuziastët kanë dalë me një zgjidhje konstruktive. Propozohet të varni kavanozët në një varëse rrobash të zakonshme prej druri. Një antenë decimetër e brendshme e bërë në mënyrë të ngjashme mund të vendoset lehtësisht në një dorezë dritareje ose një gozhdë muri.

Përveç dy kanaçeve të birrës do t'ju duhet:

  1. Një palë vida (vida) të mprehta me diametër 2-3 mm, një kaçavidë.
  2. Një copë kabllo koaksiale nga vendndodhja e antenës në televizor.
  3. Një lidhës standard i folesë.
  4. Një rrotull shirit ngjitës, shirit izolues.
  5. Një hekur saldimi, kolofon, saldim dhe një palë terminale për vidhat e treguara në hapin 1 do të jenë të dobishme.

Ju duhet të filloni duke mbyllur lidhësin dhe terminalet në tela. E para do të vendoset në anën e televizorit, e dyta - në anën e kundërt (bërthama, ekrani). Të dy terminalet duhet të jenë të ndara me 12 cm.

Dizajni i antenës shmang komplikimet: kanaçet janë të siguruara me një shirit horizontal me qafën përballë njëra-tjetrës në një distancë prej 75 mm nga njëra-tjetra. Montimi fillon duke i lidhur terminalet në qafa me vida. Nuk ka nevojë ta shtrëngoni deri në fund, telat duhet të shtypen fort kundër kanaçeve.

Kontejnerët fiksohen paralelisht me njëri-tjetrin me shirit në një varëse rrobash. Antena decimetër e bërë në shtëpi është gati. Pasi të keni varur varësen në vendin e pritjes më të mirë - së pari duhet të gjeni një - mbulojeni me një perde dhe rroba. Sipas dëshmitarëve okularë, projektimi punon, i pajisur me kanaçe me një zhvendosje më modeste. Ju mund të eksperimentoni në mënyrë aktive duke ndryshuar distancën midis kontejnerëve dhe duke vlerësuar vizualisht cilësinë e imazhit.

Unazë standarde teli televizive

Dizajni nuk do të kërkojë asgjë tjetër përveç një kabllo koaksiale me një rezistencë prej 75 Ohms (RK 75). Një unazë e barabartë është e përkulur nga një copë 530 mm e gjatë dhe e përforcuar me kompensatë dhe pleksiglas. Rezistenca e lartë e hyrjes nuk do t'ju lejojë të krijoni një lidhje të drejtpërdrejtë me televizorin; përdoret një pajisje e veçantë përputhëse - një bërryl U.

Një copë kabllo 175 mm e gjatë është e përkulur në formë U. Skajet janë të lidhura me skajin e telit që shkon te televizori nga të dyja anët. Struktura është e fiksuar me shirit ose ndonjë material tjetër të përshtatshëm. Tre ekrane janë ngjitur me njëri-tjetrin. Përçuesit e bërrylit U janë të lidhur me ekranin e unazës së lakuar në të dy anët, teli qendror i kabllit televiziv - nga njëra anë.

Rezultati është një antenë pasive UHF. Për përdorim të jashtëm, lyejeni kabllon me një përbërje, rrëshirë dhe mbylleni produktin në një shtresë plastike të qëndrueshme dhe të papërshkueshme.

Wi-Fi, unazat e televizorit

Dy qarqe alumini

"Cheburashki" kapi fort harresën, por doli jo plotësisht. Shumë njerëz kanë parë një pllakë të sheshtë alumini të pajisur me unaza të mëdha në anët Si të bëni një antenë decimetër me duart tuaja? Do t'ju duhen dy unaza të sheshta alumini me një diametër të jashtëm 100 mm dhe një diametër të brendshëm 38 mm. Secila është prerë me një vrimë të gjerë 5 mm.

Rezulton se dy qarqe do të shmangin përdorimin e një transformatori. Korniza do të jetë një lesh me fije qelqi, një copë dërrase e qëndrueshme. Të dy unazat janë ngjitur me një distancë midis qendrave prej 103 mm drejt vrimave. Skajet e sipërme dhe të poshtme të çarjeve janë të lidhura në çifte. Ekrani dhe bërthama e kabllit koaksial që shkon në televizor janë të lidhura me çiftet që rezultojnë.

Antena dekoron ballkonin, dhomën, çatinë. Gjatësia e kabllit koaksial në televizor është më e shkurtër, pritja është më e besueshme.

Qarku formohet nga vibratorë rrethorë. Me polarizimin horizontal të valës, nuk ka dallim fazor midis unazave simetrike të vendosura njëra mbi tjetrën, kablloja heq rrezatimin e marrë nga istmusi.

Frekuenca rezonante e produktit është 802 MHz, duke lejuar përdorimin e rrjeteve Wi-Fi prej 900 MHz, shikimin e kanaleve televizive 38 - 64. Antena UHF përshtatet në mënyrë të përkryer me kabllon koaksiale RK-75 dhe demonstron një fitim prej 15 dB.

Struktura është e pozicionuar vertikalisht, vrimat duhet të jenë njëra mbi tjetrën, përkatësisht, polarizimi i sinjalit të marrë është horizontal.

Dy qarqe getinax

Amatorët e radios mund t'i duken tërheqëse një metodë tjetër të prodhimit të dizajnit të përshkruar: format e kërkuara janë prerë në tabelën getinax, tekstoliti me fletë metalike të njëanshme. Midis unazave, sipas skemës së përshkruar, është e nevojshme të lini një urë kontakti me gjerësi të jashtme 20 mm dhe një çarë 5 mm brenda. Dy vrima të pasqyruara janë shpuar për kabllon koaksiale.

Metoda është e përshtatshme: katër brazdat e fiksimit të prera në getinax nga skaji i fletës do t'ju lejojnë të fiksoni fort produktin. Përdorimi:

  • mur;
  • kornizë;
  • çati.

Dizajni transpozohet lehtësisht në frekuenca të larta dhe të ulëta duke ndryshuar dimensionet gjeometrike të rrathëve. Është më e lehtë të zgjedhësh impedancën optimale të hyrjes në mënyrë empirike (duke provuar dimensionet praktike).

Vulosja kryhet me pllaka pleksiglas të barabarta në madhësi me getinaks. Perimetri i hendekut është i mbyllur me gozhdë të lëngshëm.

Një tipar interesant i llojit të antenës është mundësia e krijimit të një grupi me faza. Dy struktura identike janë montuar vertikalisht mbi njëra-tjetrën, të ndara nga një distancë e verifikuar (shembulli i përshkruar është 406 mm midis qendrave të tetëve). Për të krijuar një rrjet të vetëm, përdoret një pajisje përmbledhëse, e formuar nga dy degë 325 mm të gjata, të fiksuara në mes. Kablloja koaksiale është ngjitur në pikën e lidhjes.

Një qark me transformator

Tani që është e qartë se si të bëhet një antenë decimetër, le të shqyrtojmë transformatorin e përmendur më lart, i cili siguron izolimin galvanik të antenës dhe qarqeve televizive. Baza është dizajni i përshkruar më sipër. Ekziston vetëm një qark, të dy skajet janë të mbyllura në dredha-dredha parësore të një transformatori miniaturë, dhe kablloja koaksiale e televizorit është ngjitur në dredha-dredha dytësore.

Bërthama, e formuar nga disa kthesa teli, luan rolin e një pajisjeje përputhëse. Për të prodhuar një element të varur, është e nevojshme të merret një bërthamë unaze me një diametër të jashtëm më të vogël se 10 mm dhe një trashësi 2-3 mm. Me një tel me diametër 0,2 - 0,25 mm, dy mbështjellje janë mbështjellë krah për krah, secila me disa kthesa.

Dizajni nuk është inferior në efikasitet ndaj modeleve me qark të dyfishtë të përshkruar më sipër. Polarizimi - horizontal (sloti duhet të vendoset vertikalisht).

Televizioni dixhital

Antenat UHF për televizionin dixhital janë relativisht të thjeshta për t'u prodhuar. Do t'ju duhet një katror prej druri me një diagonale prej 200 mm, ose një objekt i ngjashëm i bërë nga pleksiglas, dhe një pjesë e madhe e kabllit të zakonshëm RK-75.

Opsioni në shqyrtim është pjesë e një antene zigzag; ajo i shërben në mënyrë të përkryer gamës së pritjes së kanaleve dixhitale, pavarësisht nga prania e dukshmërisë së drejtpërdrejtë në kullë. Për të përmirësuar performancën, duhet të blini një përforcues.

Maja e telit hiqet në 20 mm. Pastaj një shesh me një diagonale prej 175 mm është i përkulur nga kablloja. Fundi është i përkulur nga jashtë me 45 gradë, fillimi është i përkulur, duke zhveshur një sipërfaqe prej 20 mm dhe është plagosur fort deri në fund. Sigurohet kontakt i besueshëm midis ekraneve. Fundi i venës varet në ajër.

Në këndin përballë fillimit, shtresa mbrojtëse është prerë, ekrani në një zonë prej 20 mm do të jetë pjesa e sipërme e antenës. Sheshi i kabllove është i fiksuar në mënyrë simetrike rreth perimetrit të fletës së drurit. Në zonën ku takohen ekranet - ku fillimi dhe fundi janë mbështjellë me njëri-tjetrin - kapëse të trasha teli bakri përdoren për fiksim për të përmirësuar kontaktin elektrik.

Kështu bëni një antenë UHF me duart tuaja. Për përdorim të jashtëm, duhet të mbrohet nga një kuti plastike kundër ndikimit të mjedisit të jashtëm, ose të fshihet mirë nga hapja e dritares së papafingo. Sinjali rrallë kalon nëpër metal, pllaka, propozoj. Nëse çatia është prej PVC, plastike, pëlhure ose materiale të ngjashme, lejohet vendosja e produktit në papafingo.

Për të bllokuar efektin e shumë rrugëve, përdoret një reflektor në formë si një copë druri. Është i fiksuar me shirita ebonit në mënyrë koaksiale me antenën.

Projektimet e konsideruara janë të dizajnuara për të marrë valë me polarizim linear. Mund të jetë i nevojshëm përdorimi i antenave spirale.

Bukë dhe cirk - kështu tha poeti dhe satiristi romak Juvenal, dhe në një farë mënyre kishte absolutisht të drejtë. Shoqëria moderne, dhe në veçanti njerëzit modernë, nuk mund të bëjnë më pa fotografi pretencioze, video tronditëse, filma emocionues dhe skeçe komedi. Një nga këto “elemente” që mund të na sigurojë akses në botën e argëtimit është televizioni. Por edhe këtu nuk mjafton të kesh televizor, duhet të kesh edhe antenë. Në fund të fundit, pa një antenë të lulëzuar, valët e radios janë po aq të vështira për t'u kapur sa një peshk në një grep pa karrem. Ajo për të cilën nevojitet një antenë nuk është vetëm prozaike të thuhet, aq më tepër që ne e kemi përmendur tashmë këtë në një mënyrë utilitare, por edhe më mosrespektuese për lexuesin tonë. Pra, duke anashkaluar përshkrimin e qëllimit të antenës, le të vazhdojmë me përshkrimin e krijimit të saj. Ne donim të flisnim se si të bëni një antenë me duart tuaja në këtë artikull.

Më poshtë do të paraqesim një nga mënyrat më të thjeshta dhe më e rëndësishmja, të përballueshme për të bërë një antenë të brendshme për televizorin tuaj. Është bërë në mënyrë utilitare nga asgjëja, ose më mirë - 2 kanaçe birre, vida vetë-përgjimi, një varëse rrobash, një tel dhe një prizë.

Antenë televizive DIY e bërë nga kanaçe birre

Pra, na duhen nja dy kanaçe birre, një saldator, një kabllo TV, saldim dhe disa gjëra të tjera. Më shumë për këtë në rrjedhën e tregimit tonë.

Këtu duhet të dini se në çfarë rendi dhe çfarë të bëni për të marrë antenën e shumëdëshiruar televizive. Nëse flasim për kërkesat për materialet e përdorura për të bërë antenën, atëherë para së gjithash, blini një kabllo të mirë televizive. Një kabllo e mirë televizive kërkon një rezistencë prej 75 ohms për metër, një bërthamë të fortë qendrore dhe një mbrojtje të dendur të dyfishtë të vazhdueshme. Sa kabllo për të blerë varet nga vendndodhja e antenës, por dijeni që sa më gjatë të jetë kablloja, aq më i dobishëm do të anulohet sinjali në të. (rregulli funksionon qartë për boshtet TM). Për UHF gjithashtu funksionon, por nuk është aq kritik.

Pra, ne bëjmë një prerje për prizën dhe e instalojmë atë në tel.

Prizat tani janë të tilla që nuk kërkojnë as saldim, kështu që gjithçka do të varet nga saktësia e prerjeve tuaja dhe madhësia (diametri) e kabllit. Fotografia tregon një mundësi jo shumë të mirë për të instaluar një prizë në kabllon që shkon në antenë, përpiquni ta bëni më mirë. Në parim, shumë detaje rreth instalimit të një prize në një kabllo televizive mund të gjenden në artikullin "Si të futni një prizë në një kabllo për t'u lidhur me një TV".

Tjetra, le të fillojmë të punojmë në kapakun e dytë të kabllove televizive. Këtu ju duhet të nxirrni 2 përçues kabllo, një nga buza, dhe i dyti pas rreth 10-15 cm. Përçuesi i parë konsiderohet bërthama, i dyti është mbrojtës. Këtu do t'ju duhet gjithashtu të jeni të kujdesshëm që të mos preni shtresa të panevojshme izolimi dhe përçuesve. Si rezultat, efikasiteti i antenës dhe qartësia e marrjes së kanaleve televizive do të varen nga cilësia e secilës dhe totali i të gjitha veprave - mbani mend këtë. Në foton më poshtë mund të shihni se si përçuesit e parë dhe të dytë hiqen nga kablloja. Izolimi i sipërm bie në një distancë prej 10-15 cm nga buza e kabllit.

Tani për kanaçet e birrës. Nuk e dimë se çfarë lloj birre mund të përballosh dhe të pëlqesh, por kanaçet duhen më shumë. E përsërisim, jo ​​shumë, por të mëdhenj. 0.75 është e mirë, por ato litra janë edhe më të mira. Është e vështirë të thuash diçka për fuçitë e birrës 5 litra. Kjo ndoshta do të shkojë përtej "kornizës" së një antene të brendshme. Pasi të keni pirë birrën, kavanozët i shpëlani me ujë dhe i thani në mënyrë që aroma e pijes dehëse të mos ndryshojë prej tyre. Një erë e tillë nuk do të tërheqë valët e radios, por sigurisht që do të tërheqë mizat.
Tani marrim kabllon që përgatitëm më parë. Duke përdorur vida të vogla vetë-përgjimi, ne lidhim një përcjellës në fund të kanaçes së parë, tjetrin në fund të të dytës. Për të përmirësuar kontaktin midis trupit të kutisë dhe vidës, përdorni saldim. Plotësoni çdo boshllëk të mundshëm për të përmirësuar kontaktin.

Tani antena jonë është pothuajse gati, nuk kemi kornizë të mjaftueshme për të mbështetur kanaçet së bashku dhe për të lidhur antenën me diçka. Në rastin tonë, korniza ishte një varëse rrobash. Ekzistojnë të gjitha kriteret "PER" për këtë. Çmimi i ulët, disponueshmëria, ngurtësia dhe madhësia e duhur. Po, ka edhe një grep për të varur gjithçka menjëherë në vendin e zgjedhur.
Pra, kavanozët i vendosim në një sipërfaqe të niveluar, në mënyrë që të jenë simetrike në raport me qendrën. "Luani" pak me distancën midis tyre, pasi cilësia e marrjes së sinjalit do të varet nga kjo. Ju mund t'i siguroni kanaçet me shirit ose shirit. Distanca standarde për kanaçe në antenë është rreth 75 mm.

Si rezultat, marrim një gjë jo dinak, por funksionale - një antenë televizive të brendshme të bërë nga kanaçe birre. Natyrisht, një antenë e tillë është e aftë të funksionojë vetëm në një zonë ku një sinjal televiziv mund të merret me siguri. Kjo nuk është një antenë për marrjen e një sinjali 20 km nga qyteti, kjo është vetëm diçka që do ta bëjë paksa pritjen më të sigurt, por jo ideale.
Profesionistët, ndoshta, tashmë po qeshin me sarkazëm me këtë artikull dhe antenën, sepse në fakt, një antenë televizive kërkon një llogaritje të ashpër dhe të saktë të elementeve të saj, në varësi të gjatësisë së valës së marrë. Në këtë kanë absolutisht të drejtë. Por kjo llogaritje nuk është gjithmonë e arritshme për personin mesatar, gjë që e inkurajon atë të ndërmarrë aventura të ngjashme në prodhimin e antenave, si në veçanti për antenën e treguar këtu, nga kanaçet e birrës.
Tjetra, ne do të shqyrtojmë një opsion më serioz. Para së gjithash, avantazhi i tij i madh është se do t'ju tregojë se si të bëni një antenë sipas të gjitha rregullave, duke marrë parasysh karakteristikat fiziologjike të përhapjes së valëve të radios.

Valët e radios të marra nga një antenë televizive

Meqë jemi ngjitur kaq larg, është e nevojshme të paktën të flasim për bazat, sepse si mund të ishte ndryshe!? Valët e radios të kanaleve televizive analoge përhapen në rangun e matësit (MV) dhe boshteve decimetër (UHF).
Në thelb, kjo është e njëjta gjë, përveç se valët MV dhe UHF përhapen në frekuenca të ndryshme të valëve të radios. Boshtet e njehsorit janë nga kanalet 1 deri në 21 dhe UHF nga kanalet 21 deri në 40. Është e rëndësishme të theksohet këtu se, në varësi të gjatësisë së valës, do të jetë e nevojshme të përdoret një antenë e përshtatshme për boshtet VHF ose UHF. Është gjithashtu e nevojshme të thuhet se antenat janë të disponueshme për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. Le të shqyrtojmë një dhe opsionin tjetër.

Bëni vetë antenat televizive të brendshme (MV dhe UHF)

Antenë e brendshme MV

Fuqia e valëve magnetike brenda është shumë më pak se jashtë. Prandaj, ka kuptim të përdorni antena të brendshme vetëm në afërsi të qendrës televizive. Pra, antena më e thjeshtë e brendshme mund të bëhet nga një tel elektrik ose ndonjë përcjellës tjetër i izoluar. Një izolant është instaluar në qendër të antenës. Dy udhëzues janë bashkangjitur në të duke përdorur mbërthyes (bulon - arrë). Skajet e përcjellësve shtrihen në mënyrë që të jenë të njëtrajtshme, si tela ose shufra.

Gjatësia totale e përcjellësve të dy kornizave të antenës merret sipas gjatësisë së valës dhe kanalit të marrë. Këto mund të merren nga tabela.

Nëse zgjidhni gjatësinë e kapave të antenës sipas kanalit televiziv që po shikoni, atëherë do të jetë shumë më efektiv se kanaçet e birrës.
Më pas do të paraqesim një opsion tjetër për një antenë të brendshme televizive që mund ta bëni vetë. Kjo është një antenë UHF. Përkundër faktit se kanalet UHF praktikisht nuk përdoren, transmetimi ende ndonjëherë kryhet diku. Kjo do të thotë se nuk mund ta anashkalojmë as këtë temë. Këtu është një shembull i një antene UHF.

Antenë e brendshme UHF

Teli i montimit i përdorur, i referuar si KPTA-1, shërben për të rritur imunitetin ndaj zhurmës së antenës. Për ta bërë këtë, siç mund ta shihni, në një distancë prej 140 mm nga buza e kabllit, izolimi u hoq në ekran dhe ky tel montimi - një lak - u ngjit. Mund të përdorni një tel tjetër me një seksion kryq prej 0,35 mm.
Frekuenca e valëve të radios së marrë nga kjo antenë do të jetë nga 470 në 630 MHz, domethënë valët UHF.
Të gjithë elementët e antenës janë montuar në një stendë, e cila është një dielektrike.

Bëni vetë antenat e jashtme televizive (MV)

Antenë - vibrator linear me gjysmëvalë

Kjo antenë e jashtme është projektuar për të marrë valë televizive pranë qytetit, 20-30 km larg. Në fakt, ky është një analog i antenës më të thjeshtë të brendshme, për të cilën kemi folur tashmë pak më herët, përveç se është përshtatur për rrugë.
Pra, siç kemi mësuar tashmë, antena duhet të ketë dimensione të caktuara, të cilat do të ndikojnë në marrjen e valëve të radios televizive. Dimensionet do të varen nga kanali që do të shikoni. Të gjitha dimensionet e antenës mund të gjenden në tabelë.

Oriz. 1. Antenë - vibrator linear gjysmëvalë (Imagjinon një antenë të thjeshtë televizive)

Impedanca e hyrjes së vibratorit linear (antenës) është 73 Ohms. Gjerësia e brezit të një vibrator linear varet nga diametri i jashtëm i tubave të tij dhe rritet me rritjen e diametrit përfundimtar.
Ju nuk duhet të zgjidhni D më të madh se 30 mm, pasi me rritjen e tij të mëtejshme cilësia e imazhit nuk përmirësohet dukshëm, dhe pesha dhe dimensionet e antenës rriten.
Në tabelë 1 tregon dimensionet e elementeve lineare të vibratorit. Hendeku A midis skajeve të tubave është i barabartë me 50-70 mm.

Antena është e lidhur me një televizor me një hyrje të pabalancuar 75 ohm duke përdorur një kabllo koaksiale (RK-75-4-15, RK-75-9-12, etj.) Kablloja lidhet me antenën përmes një balun të veçantë ( shih Fig. 2).

Dimensionet e kërkuara të elementeve të strukturave që përputhen zgjidhen sipas tabelës. 2.

Antena është bërë nga tuba çeliku, alumini ose bronzi dhe shirita metalikë. Për të ngjitur tubat e antenës në një direk metalik ose druri, përdoren izolues porcelani dhe tekstolit.
Një antenë - një vibrator me gjysmë valë përdoret në kushtet e regjistrimit të ngushtë, ne kemi folur tashmë për këtë. (20-30 km). Ky opsion i antenës, natyrisht, kërkon shumë më tepër punë sesa një antenë e brendshme, por efikasiteti i saj do të jetë shumë më i lartë. Për të marrë transmetime televizive larg qytetit, ose më saktë nga transmetuesi, përdoret një antenë "kanali i valës".

Bëjeni vetë antenën "kanal valësh" për MV dhe UHF - llogaritja dhe diagrami

Në distanca të mëdha nga transmetuesi, domethënë qendra televizive, kjo është rreth 40-90 km, përdoren antena të llojit "kanal valë". Antena të tilla kanë fitim shumë të mirë, por kërkojnë drejtim të rreptë. Nëse përdorni një antenë të tillë në zona të populluara, kjo do të zvogëlojë ndërhyrjen nga burimet ngjitur, duke përmirësuar kështu imazhin.
"Kanali i valës" i antenës në strukturën e tij përbëhet nga një lak aktiv dhe vibrator linear. Ne folëm për vibratorin linear në paragrafët e mëparshëm. Madhësia e antenës zgjidhet bazuar në marrjen në konsideratë të amplifikimit të sinjalit; sa më larg të jetë, aq më komplekse do të jetë antena. Gjithashtu, numri i drejtorëve mund të përmirësojë vetitë marrëse të antenës duke ndryshuar ndjeshmërinë e saj në drejtimin e transmetuesit.
megjithatë, një rritje e madhe e numrit të drejtorëve çon në një ulje të gjerësisë së brezit. Këtu duhet të gjejmë një "mesatare të artë". Pra, në kanalet MV përdoren antenat me 3, 5 dhe 7 elementë.

Dimensionet gjeometrike të antenave të tilla të imazhit të "kanalit të valës" janë dhënë në tabelë. Në të njëjtën kohë, për kanalet 1-5, tubat me përmasa 18 mm përdoren në dizajn, dhe për kanalet 6-12, 12 mm.

Numri i kanalit televiziv Dimensionet në mm, për antenë me tre elementë "kanal valësh".
A B A b V
1 2710 3040 2360 880 595 800
2 2300 2580 2000 750 505 800
3 1780 2000 1550 580 390 800
4 1620 1820 1410 530 355 800
5 1480 1660 1290 480 325 800
6 795 900 695 260 175 550
7 165 860 665 250 170 550
8 735 825 640 240 165 550
9 705 795 615 230 155 550
10 680 765 590 225 150 550
11 650 730 570 220 145 550
12 630 705 550 205 140 550
Numri i kanalit televiziv Dimensionet në mm, për një antenë "kanal valësh" me pesë elementë
A B G D A b V G d
1 2780 3150 2520 2510 2450 1210 735 705 750 800
2 2350 2660 2135 2125 2070 1040 625 595 630 800
3 1800 2035 1630 1620 1580 780 475 480 480 800
4 1620 1830 1470 1460 1420 700 425 430 430 800
5 1490 1680 1350 1340 1300 645 390 395 395 800
6 810 915 730 725 710 350 215 215 215 550
7 780 880 705 700 680 340 205 205 205 550
8 740 840 670 665 650 325 195 195 195 550
9 715 810 650 645 625 310 190 190 190 550
10 690 780 625 620 600 295 180 180 180 550
11 660 750 60 595 585 285 175 175 175 550
12 635 720 575 570 550 270 170 170 170 550
Numri i kanalit televiziv Dimensionet në mm, për antenë me shtatë elementë "kanal valësh".
A B G D E DHE A b G d e dhe
1 2760 3220 2200 2180 2160 2130 2105 1180 415 845 870 905 800
2 2340 2730 1870 1850 1830 1810 1790 910 350 715 735 765 800
3 1810 2120 1450 1430 1415 1400 1380 710 275 560 570 595 800
4 1650 1920 1320 1300 1290 1270 1260 645 250 505 520 540 800
5 1510 1760 1200 1190 1180 1160 1150 590 225 460 475 495 800
6 710 925 700 655 620 565 520 310 125 385 400 425 550
7 680 885 670 625 595 540 500 295 120 370 385 405 550
8 650 850 640 600 570 520 480 285 115 355 370 390 550
9 625 815 620 575 545 500 460 275 110 340 350 375 550
10 600 785 595 555 525 480 440 265 105 325 330 360 550
11 580 755 570 535 505 460 425 255 100 315 325 345 550
12 560 730 555 515 485 445 410 245 95 305 320 335 550

Por për boshtet UHF përdoret një antenë me 16 elementë. Diametri i tubave është 6-10 mm, dhe për bumin 14-16 mm.

Për të, dimensionet janë paraqitur edhe në tabelë.

Numri i kanalit televiziv Dimensionet në mm, për një antenë kanali me valë UHF me 11 elementë
21-25 26-30 31-35 36-40 21-40
A
B

G
D
E
DHE
Z
DHE
TE
L
A
b
V
G
d
e
dhe
h
Dhe
te
l
308
377
293
290
287
283
279
276
272
269
265
140
72
92
104
121
132
133
134
136
137
240
284
348
270
267
264
260
257
254
251
248
245
129
67
85
96
112
122
123
124
126
127
240
264
324
252
249
246
243
240
237
234
231
228
120
62
79
89
104
113
114
115
117
118
240
247
303
235
232
229
226
223
220
217
214
210
112
58
74
83
97
105
106
107
109
110
240
274
336
261
258
255
252
249
246
243
240
237
125
64
82
92
104
117
118
119
121
122
240

Pasi antena të jetë gati, do t'ju duhet të zgjasni televizorin, kabllon e antenës nga ai në televizor. Për këtë në artikullin "Lidhja e një TV me një kabllo antene përmes një prize".

Ndriçimi në vend ose në shtëpi Cilat llamba janë më të mira për shtëpinë: LED apo kursim energjie? A është e mundur të lidhni një kabllo TV së bashku me një kabllo elektrike? Si të lidhni marrësat e televizorit GS E501/GS C591 Tricolor me njëri-tjetrin dhe me një pjatë satelitore Komandat për aktivizimin dhe çaktivizimin e opsioneve për operatorët celularë (MTS, Beeline, Megafon)

Pavarësisht zhvillimit të shpejtë të televizionit satelitor dhe kabllor, pritja e transmetimeve televizive tokësore mbetet ende e rëndësishme, për shembull, për vendet e banimit sezonal. Nuk është aspak e nevojshme të blini një produkt të përfunduar për këtë qëllim; një antenë shtëpiake UHF mund të montohet me duart tuaja. Para se të kalojmë në shqyrtimin e modeleve, ne do të shpjegojmë shkurtimisht pse u zgjodh kjo gamë e veçantë e sinjalit televiziv.

Pse DMV?

Ka dy arsye të mira për të zgjedhur modele të këtij lloji:

  1. Gjë është se shumica e kanaleve transmetohen në këtë gamë, pasi dizajni i përsëritësve është thjeshtuar, dhe kjo bën të mundur instalimin e një numri më të madh të transmetuesve të pambikëqyrur me fuqi të ulët dhe në këtë mënyrë të zgjerojë zonën e mbulimit.
  2. Kjo gamë është zgjedhur për transmetim dixhital.

Antena e brendshme televizive "Rhombus"

Ky dizajn i thjeshtë, por në të njëjtën kohë, i besueshëm ishte një nga më të zakonshmet në kulmin e transmetimit televiziv në ajër.

Oriz. 1. Antena Z më e thjeshtë e bërë në shtëpi, e njohur me emrat: "Rhomb", "Square" dhe "Zigzag i Popullit"

Siç mund të shihet nga skica (B Fig. 1), pajisja është një version i thjeshtuar i zigzagut klasik (Z-design). Për të rritur ndjeshmërinë, rekomandohet pajisja e tij me futje kondensative ("1" dhe "2"), si dhe një reflektor ("A" në Fig. 1). Nëse niveli i sinjalit është mjaft i pranueshëm, kjo nuk është e nevojshme.

Materiali që mund të përdorni është tuba ose shirita alumini, bakri dhe bronzi me gjerësi 10-15 mm. Nëse planifikoni ta instaloni strukturën jashtë, është më mirë të braktisni aluminin, pasi është i ndjeshëm ndaj korrozionit. Futjet kondensative janë bërë prej fletë metalike, kallaji ose rrjetë metalike. Pas instalimit, ato bashkohen përgjatë qarkut.

Kablloja është vendosur siç tregohet në figurë, përkatësisht: nuk kishte kthesa të mprehta dhe nuk u largua nga futja anësore.

Antenë UHF me përforcues

Në vendet ku një kullë e fuqishme stafetë nuk ndodhet në afërsi relative, mund ta ngrini nivelin e sinjalit në një vlerë të pranueshme duke përdorur një përforcues. Më poshtë është një diagram skematik i një pajisjeje që mund të përdoret me pothuajse çdo antenë.


Oriz. 2. Qarku i amplifikatorit të antenës për intervalin UHF

Lista e elementeve:

  • Rezistenca: R1 – 150 kOhm; R2 - 1 kOhm; R3 - 680 Ohm; R4 - 75 kOhm.
  • Kondensatorët: C1 – 3,3 pF; C2 – 15 pF; C3 – 6800 pF; C4, C5, C6 - 100 pF.
  • Transistorët: VT1, VT2 – GT311D (mund të zëvendësohen me: KT3101, KT3115 dhe KT3132).

Induktiviteti: L1 – është një spirale pa kornizë me diametër 4 mm, e mbështjellë me tela bakri Ø 0,8 mm (duhen bërë 2,5 rrotullime); L2 dhe L3 janë mbytje me frekuencë të lartë 25 µH dhe 100 µH, respektivisht.

Nëse qarku është montuar saktë, do të marrim një përforcues me karakteristikat e mëposhtme:

  • gjerësia e brezit nga 470 në 790 MHz;
  • faktorët e fitimit dhe zhurmës - përkatësisht 30 dhe 3 dB;
  • vlera e rezistencës së daljes dhe hyrjes së pajisjes korrespondon me kabllon RG6 - 75 Ohm;
  • pajisja konsumon rreth 12-14 mA.

Le t'i kushtojmë vëmendje metodës së furnizimit me energji elektrike, ajo kryhet direkt përmes kabllit.

Ky përforcues mund të punojë me modelet më të thjeshta të bëra nga mjete të improvizuara.

Antenë e brendshme e bërë nga kanaçe birre

Pavarësisht dizajnit të pazakontë, ai është mjaft funksional, pasi është një dipol klasik, veçanërisht pasi dimensionet e një kanaçe standarde janë krejtësisht të përshtatshme për krahët e një vibratori me rreze decimetri. Nëse pajisja është e instaluar në një dhomë, atëherë në këtë rast nuk është e nevojshme as të koordinohet me kabllon, me kusht që të mos jetë më i gjatë se dy metra.


Emërtimet:

  • A - dy kanaçe me një vëllim prej 500 mg (nëse merrni kallaj dhe jo alumin, mund ta lidhni kabllon në vend që të përdorni vida vetë-përgjimi).
  • B – vendet ku është ngjitur mburoja e kabllove.
  • C – vena qendrore.
  • D - vendi i lidhjes së bërthamës qendrore
  • E – kabllo që vjen nga televizori.

Krahët e këtij dipoli ekzotik duhet të montohen në një mbajtëse të bërë nga çdo material izolues. Si i tillë, mund të përdorni gjëra të improvizuara, për shembull, një varëse rrobash plastike, një leckë ose një copë trarë druri me madhësi të përshtatshme. Distanca midis shpatullave është nga 1 deri në 8 cm (e zgjedhur në mënyrë empirike).

Përparësitë kryesore të dizajnit janë prodhimi i shpejtë (10 - 20 minuta) dhe cilësia mjaft e pranueshme e figurës, me kusht që të ketë fuqi të mjaftueshme sinjali.

Bërja e një antene nga tela bakri

Ekziston një dizajn që është shumë më i thjeshtë se versioni i mëparshëm, i cili kërkon vetëm një copë teli bakri. Ne po flasim për një antenë me brez të ngushtë. Kjo zgjidhje ka avantazhe të padyshimta, pasi përveç qëllimit të saj kryesor, pajisja luan rolin e një filtri selektiv që zvogëlon ndërhyrjen, gjë që ju lejon të merrni me siguri një sinjal.


Fig.4. Një antenë e thjeshtë me unazë UHF për marrjen e TV dixhitale

Për këtë dizajn, duhet të llogaritni gjatësinë e lakut; për ta bërë këtë, duhet të zbuloni frekuencën e "shifrës" për rajonin tuaj. Për shembull, në Shën Petersburg transmetohet në 586 dhe 666 MHz. Formula e llogaritjes do të jetë si më poshtë: L R = 300/f, ku L R është gjatësia e lakut (rezultati paraqitet në metra), dhe f është diapazoni mesatar i frekuencës, për Shën Petersburg kjo vlerë do të jetë 626 ( shuma e 586 dhe 666 pjesëtuar me 2). Tani ne llogarisim L R, 300/626 = 0.48, që do të thotë se gjatësia e lakut duhet të jetë 48 centimetra.

Nëse merrni një kabllo të trashë RG-6 me fletë metalike të gërshetuar, mund të përdoret në vend të telit të bakrit për të bërë një lak.

Tani le t'ju tregojmë se si është montuar struktura:

  • Një copë teli bakri (ose kabllo RG6) me gjatësi të barabartë me L R matet dhe pritet.
  • Një lak me diametër të përshtatshëm është palosur, pas së cilës një kabllo që çon në marrës është ngjitur në skajet e saj. Nëse përdoret RG6 në vend të telit të bakrit, atëherë së pari hiqet izolimi nga skajet e tij, afërsisht 1-1,5 cm (bërthama qendrore nuk ka nevojë të pastrohet, nuk përfshihet në proces).
  • Lak është instaluar në stendë.
  • Lidhësi F (priza) është i vidhosur mbi kabllon e marrësit.

Vini re se përkundër thjeshtësisë së dizajnit, ai është më efektiv për marrjen e "shifrave", me kusht që llogaritjet të kryhen në mënyrë korrekte.

Bëje vetë antenë të brendshme MV dhe UHF

Nëse, përveç UHF, ekziston një dëshirë për të marrë MF, mund të montoni një furrë të thjeshtë me shumë valë, vizatimi i tij me dimensione është paraqitur më poshtë.

Për të përforcuar sinjalin, ky dizajn përdor një njësi SWA 9 të gatshme; nëse keni probleme me blerjen e tij, mund të përdorni një pajisje shtëpiake, diagrami i së cilës u tregua më lart (shih Fig. 2).

Është e rëndësishme të ruhet këndi midis petaleve; kalimi përtej diapazonit të specifikuar ndikon ndjeshëm në cilësinë e "fotografisë".

Përkundër faktit se një pajisje e tillë është shumë më e thjeshtë se një dizajn log-periodik me një kanal vale, megjithatë tregon rezultate të mira nëse sinjali ka fuqi të mjaftueshme.

Antenë DIY figura tetë për TV dixhital

Le të shqyrtojmë një tjetër mundësi të zakonshme të projektimit për marrjen e "shifrave". Ai bazohet në skemën klasike për gamën UHF, e cila, për shkak të formës së saj, quhet "Figura Tetë" ose "Zigzag".


Oriz. 6. Skica dhe zbatimi i tetës dixhitale

Dimensionet e projektimit:

  • anët e jashtme të diamantit (A) - 140 mm;
  • anët e brendshme (B) – 130 mm;
  • distanca nga reflektori (C) - nga 110 në 130 mm;
  • gjerësia (D) – 300 mm;
  • hapi midis shufrave (E) është nga 8 në 25 mm.

Vendndodhja e lidhjes së kabllove është në pikat 1 dhe 2. Kërkesat për materiale janë të njëjta si për modelin "Rhomb", i cili u përshkrua në fillim të artikullit.

Antenë shtëpiake për DBT T2

Në fakt, të gjithë shembujt e listuar më sipër janë në gjendje të marrin DBT T2, por për shumëllojshmëri ne do të paraqesim një skicë të një dizajni tjetër, të quajtur gjerësisht "Butterfly".


Materiali mund të përdoret si pllaka prej bakri, bronzi, alumini ose duralumini. Nëse struktura është planifikuar të instalohet jashtë, atëherë dy opsionet e fundit nuk janë të përshtatshme.

Në fund të fundit: cilin opsion të zgjidhni?

Mjaft e çuditshme, opsioni më i thjeshtë është më efektivi, kështu që "laki" është më i përshtatshmi për marrjen e një "shifrore" (Fig. 4). Por, nëse keni nevojë të merrni kanale të tjera në rangun UHF, atëherë është më mirë të qëndroni me "Zigzag" (Fig. 6).

Antena për televizorin duhet të drejtohet drejt përsëritësit aktiv më të afërt, për të zgjedhur pozicionin e dëshiruar, duhet të rrotulloni strukturën derisa fuqia e sinjalit të jetë e kënaqshme.

Nëse, pavarësisht nga prania e një përforcuesi dhe reflektori, cilësia e "figurës" lë shumë për të dëshiruar, mund të provoni të instaloni strukturën në një direk.


Në këtë rast, është e nevojshme të instaloni mbrojtje nga rrufeja, por kjo është një temë për një artikull tjetër.

Artikujt më të mirë mbi këtë temë