Si të konfiguroni telefonat inteligjentë dhe PC. Portali informativ
  • në shtëpi
  • Në kontakt me
  • Çfarë është transmetimi dixhital tokësor DVB-T2. Merrni kohën tuaj duke blerë sintonizues DVB-T2

Çfarë është transmetimi dixhital tokësor DVB-T2. Merrni kohën tuaj duke blerë sintonizues DVB-T2

Për të marrë kanale televizive dixhitale tokësore, ju nevojiten pajisjet e mëposhtme: një marrës DVB-T2 (akordues), një antenë tokësore për marrjen e një sinjali UHF, një kabllo koaksiale dhe, nëse është e nevojshme, një përforcues sinjali. Si të instaloni pajisje dhe të vendosni pritjen e televizionit dixhital në shtëpi - do ta zbuloni duke lexuar artikullin tonë.

Karakteristikat e CETV

Televizioni dixhital tokësor (TsETV) bën të mundur marrjen e kanaleve televizive federale dhe stacioneve radiofonike të përfshira në multipleksin e parë dhe të dytë në standardin MPEG-4. Më poshtë mund të gjeni një listë të këtyre kanaleve.

E veçanta e këtij lloji të transmetimit është se ju mund të shikoni kanalet televizive të listuara me cilësi të lartë. Siç e dini, brezi i kaluar i transmetimit - TV analog tokësor, tashmë është i vjetëruar, pasi fotografia e transmetuar ka një rezolucion të ulët, dhe në TV moderne me ekran të gjerë imazhi ka një cilësi shumë të ulët dhe është i paqartë. Formati i ri i transmetimit hap aspekte të reja, duke u dhënë abonentëve një pamje të qartë të cilësisë së lartë dhe një tingull stereo me cilësi të lartë.

Transmetimi TsETV kryhet në parim, si transmetimi i zakonshëm i kanaleve decimetër, vetëm 10 kanale dixhitale janë të përfshira në një kanal. Ka vetëm 2 kanale të tilla, ato përfaqësojnë multipleksin e parë dhe të dytë. Për të përpunuar sinjalin, ju nevojitet një marrës i posaçëm dixhital tokësor - një set-top box.

Pajisjet

Le të hedhim një vështrim më të afërt në grupin e pajisjeve që kërkohen për të marrë kanale televizive dixhitale tokësore me definicion të lartë.

Pajisjet e nevojshme:

  • Antenë;

  • Marrës (akordues);

  • Përforcues;

  • Kabllo koaksiale;

  • Kabllo për lidhjen e marrësit me televizorin.
Antenë

Për të marrë sinjalin CETV, kërkohet një antenë e zakonshme decimetër, e cila merr kanale në frekuencat 470-860 MHz. Antenat mund të jenë dy llojesh: të brendshme (të brendshme) ose të jashtme. Lloji i antenës duhet të zgjidhet në lidhje me distancën nga kulla e televizorit (përsëritësi).

Një antenë shtëpiake është e përshtatshme vetëm kur ka një kullë televizive në qytetin tuaj, jo më shumë se 15 km nga shtëpia juaj. Në këtë rast, një antenë dhomë mund të shpërndahet. Nëse distanca juaj nga kulla e TV është më shumë se 15 km, atëherë duhet të përdorni një antenë të jashtme.

Në një dyqan pajisjesh shtëpiake ose radio elektronike, antenat decimetër për DVB-T2 do të jenë patjetër të disponueshme. Bleni antena speciale që janë krijuar për të marrë një sinjal decimetër, ato janë të dizajnuara në përputhje me të gjitha rregullat e fizikës së radios dhe do të sigurojnë marrjen e sinjalit me cilësi të lartë.

Flisni me fqinjët tuaj, me siguri disa prej tyre shikojnë DTV, zbuloni se çfarë lloj antene përdorin dhe cili është niveli dhe cilësia e sinjalit.

Kur keni dyshime, blini një antenë të jashtme.



Marrës (akordues)

Gjëja e parë që duhet të bëni është të zgjidhni një marrës. Marrësi është një dekoder special për televizorin, siç u përmend më herët, i cili përpunon sinjalin dhe e dërgon atë, akordimi dhe ndërrimi i kanalit bëhet edhe përmes marrësit. Sot në treg ekziston një përzgjedhje mjaft e gjerë e marrësve për marrjen e kanaleve DVB-T2.

Sa i përket zgjedhjes, ato janë të gjitha pothuajse identike dhe të thjeshta, zgjidhni një pajisje bazuar në disponueshmërinë e funksioneve shtesë: funksionalitetin dhe dizajnin e menusë, si dhe disponueshmërinë e lidhësve për t'u lidhur me një TV.

Në disa televizorë modernë, nga segmenti i mesëm dhe premium, ka modele me një sintonizues të integruar DVB-T2, falë të cilit nuk do t'ju duhet të blini një marrës, por thjesht lidhni kabllon nga antena në folenë përkatëse dhe sintonizoni kanalet.

Nëse keni, atëherë disa modele mbështesin instalimin e moduleve CAM, duke përfshirë modulin DVB-T2. Kështu, ju duhet vetëm të instaloni modulin në marrës, të lidhni kabllon nga antena në prizën e dytë të hyrjes dhe mund të shikoni kanalet televizive dixhitale tokësore së bashku me ato satelitore.

Përforcues

Shumica e antenave decimetër (si të brendshme ashtu edhe të jashtme) përfshijnë një përforcues të integruar, sinjali nga i cili përforcohet nga marrësi, i cili është mjaft i mjaftueshëm për marrjen e besueshme nëse lloji i antenës zgjidhet saktë.

Konsideroni rastet kur keni nevojë për një përforcues të veçantë të sinjalit. Duke përdorur marrësin DVB-T2, mund të kontrolloni nivelin e sinjalit, për këtë ju duhet të futni cilësimet dhe shkalla përkatëse do të shfaqet atje. Lidheni antenën me marrësin - nëse niveli i sinjalit është rreth 75%, dhe cilësia e figurës ju përshtatet, atëherë amplifikatori nuk është i nevojshëm. Kur niveli i sinjalit është më i ulët dhe fotografia është e zhurmshme, rekomandohet të instaloni një përforcues.

Kabllo koaksiale

Ky është një kabllo televizive e rregullt që transmeton sinjalin nga antena te marrësi. Ne ju rekomandojmë të blini një kabllo me lak dhe ekran bakri, pasi është i cilësisë më të lartë, i cili do të sigurojë transmetim të mirë të sinjalit dhe një jetë të gjatë kabllore. Kushtojini vëmendje mbështjellësit të kabllit, sa më i fortë të jetë, aq më mirë, pasi kablloja do të jetë më pak e ndjeshme ndaj ndikimeve të jashtme: ndërhyrje dhe shkatërrim.

Kabllo për lidhjen e marrësit me televizorin

Nëse marrësi që keni zgjedhur përfshin një lidhës HDMI, i cili disponohet edhe në televizor, atëherë është më mirë ta përdorni për lidhje, pasi kjo lloj lidhjeje ofron cilësinë më të mirë të figurës. Për ta bërë këtë, ju nevojitet një kabllo HDMI, të cilën mund ta blini në çdo dyqan harduerësh ose kompjuteri.

Nëse nuk ka lidhje HDMI, gjë që është disi e keqe, atëherë përdorni SCART, RCA dhe të tjerët.

Instalimi dhe konfigurimi

Së pari, ne instalojmë antenën. Një antenë e brendshme zakonisht instalohet në një dritare. Mund të provoni të instaloni një antenë të jashtme në ballkon ose ta rregulloni në një kllapa pranë dritares nëse jetoni në drejtim të kullës së TV. Drejtoni kabllon nga antena te marrësi. Në rastin kur sinjali është mjaft i dobët, ose kulla e TV është në drejtimin tjetër, atëherë antena duhet të instalohet në çatinë e shtëpisë. Drejtojeni antenën drejt kullës së TV, për këtë mjafton të shikoni drejtimin e antenave ngjitur.

Shpaketoni marrësin, lidhni kabllon e antenës me të dhe më pas lidhni kabllon nga televizori. Pastaj ndizni marrësin në fuqi, ndizni dhe bëni cilësimet fillestare: gjuhën, orën dhe zonën kohore, etj.

Nëse modeli mbështet skanimin automatik të kanaleve, atëherë mund ta përdorni. Nëse nuk ka kërkim automatik, atëherë në modalitetin manual duhet të zgjidhni kanalet e dëshiruara të dy multiplekseve. Në rajone, këto kanale mund të ndryshojnë, më shpesh ato janë kanalet 35 dhe 45.

Gjeni kanalin e multipleksit të parë dhe skanoni atë, dhe më pas zgjidhni kanalin e multipleksit të dytë dhe skanoni edhe atë. Fakti është se secili prej këtyre kanaleve përmban paketën e vet prej 10 kanalesh. Nga rruga, është në këtë meny të cilësimeve që do të shfaqet shkalla e nivelit të sinjalit. Nëse niveli i sinjalit është i ulët, mund ta rrotulloni antenën, duke zgjedhur drejtimin e saj më të mirë, bazuar në vlerat e shkallës.

Kjo është e gjitha, tani ju mund të shijoni shikimin e televizionit dixhital tokësor.

Futja në territorin e Ukrainës e televizionit dixhital tokësor të standardit DVB-T2 bëri të mundur zgjerimin e ndjeshëm të zonave të marrjes së besueshme të sinjalit të kullës televizive, në krahasim me sinjalin analog. Gjithashtu, thjeshtësia e konfigurimit dhe instalimit të T2 bëri mashtrim, ata u bënë shumë më të njohur se sa TV satelitor me kanale MPJ.

Le të kalojmë në anën praktike dhe të flasim për instalimin e drejtpërdrejtë të të gjitha pajisjeve të nevojshme për të marrë një sinjal dixhital DVB-T2. Shumë televizorë moderne tashmë janë të pajisur me një marrës të integruar DVB-T2, në këtë rast mjafton të zbuloni pozicionin e përsëritësit, të drejtoni antenën drejt tij dhe të skanoni kanalet e disponueshme duke përdorur televizorin. Në rastin e një televizori të thjeshtë, instalimi dhe lidhja e T2 është pak më ndryshe, tani do ta diskutojmë. Për të instaluar T2 në versionin standard, do t'ju duhet:

    1. Marrës dixhital i standardit DVB-T2 , faktori i formës që ju nevojitet, për shembull, për instalim të fshehur me një sensor të jashtëm IR, etj. Zgjedhja është e madhe tani, praktikisht nuk ka asnjë ndryshim domethënës, të gjithë mund të zgjedhin për nevojat e tyre. Praktika tregon se ia vlen të blini në një dyqan të besueshëm me garanci, ne ju sugjerojmë të blini një marrës nga partnerët tanë, të cilët do t'ju ofrojnë shërbim, garanci dhe riparim.

      Bli set-top kuti dixhitale MINI DVB-T2 me dërgesë nga Kina

  1. Antenë UHF , në praktikë përdoren shpesh të ashtuquajturat "antena polake", mund të blini edhe një antenë të prodhuar nga ndërmarrja "Konwalia", "Margoon", etj. vështirë të thuhet. Është gjithashtu e dëshirueshme që të ketë një bord përforcues në të, i cili mund të mundësohet nga dhe nga një furnizim i jashtëm me energji elektrike.
  2. Kabllo, televizor i rregullt , pothuajse çdo do të bëjë, por është më mirë ta marrësh me një përqindje mbushjeje gërsheti prej 50% ose më shumë.
  3. Kabllo RCA ose HDMI për të lidhur marrësin me televizorin , mund të përfshihet ose duhet të blihet veçmas.

Lidhja dixhitale T2 duke përdorur shembullin e marrësit World-Vision T38

Së pari ju duhet të instaloni antenën, nëse nuk është instaluar më parë. Këtu është ndoshta marrëzi të këshillosh diçka, thjesht do të them të ndiqni rekomandimet e prodhuesit dhe të paktën ta ktheni së pari në drejtimin e kërkuar. Në cilin drejtim të drejtoni antenën, mund të zbuloni duke parë antenat fqinje ose të llogarisni drejtimin, për shembull, duke përdorur hartat e Google ose Yandex.



Lidhja e një marrësi dixhital T2 me një antenë gjithashtu nuk do të shkaktojë vështirësi të mëdha, prodhuesi dhe standardizimi e bëjnë këtë proces të thjeshtë dhe është mjaft e vështirë të bësh një gabim këtu.


Kur lidhni, është e vështirë të ngatërroni diçka, RCA - kablloja është e lidhur thjesht, thjesht duhet të vëzhgoni ngjyrën në prizë dhe në prizë, e verdhë në të verdhë, e bardhë në të bardhë, e kuqe në të kuqe. Lidhësi i antenës gjithashtu nuk do t'ju lejojë të lidhni priza të tjera me të, në këtë model të marrësit ndodhet në skajin e majtë. Është gjithashtu e mundur të lidheni përmes HDMI, gjithçka është e thjeshtë këtu, lidhësi COAX përdoret për të lidhur një përforcues dixhital të sinjalit audio dhe praktikisht nuk përdoret në konfigurimet standarde.

Pasi të jenë vendosur të gjitha litarët, ne lidhim të fundit - lidhësin e furnizimit me energji elektrike, për këtë model ndodhet në panelin anësor.


Kjo përfundon lidhjen e marrësit T2. Tjetra, duhet të ndizni televizorin dhe marrësin. Duke shtypur butonin e kalimit "AV-TV" në telekomandën e televizorit, kalojmë nga foleja e antenës në "tulipanët", në televizorët më të rinj zgjedhim hyrjen me të cilën është lidhur marrësi. Në ekran duhet të shfaqet sa vijon:




Marrësi do të riniset dhe shfaqet një meny me kërkimin e kanalit dhe cilësimet fillestare të marrësit.

Set-top box ju lejon të zgjeroni funksionalitetin e televizorit tuaj, duke siguruar marrjen e një sinjali të formatit dvb-t2. Kjo është e vërtetë për modelet që nuk mbështesin marrjen e kanaleve dixhitale.

Çmimi 1500 rubla

Hap vlerësimin e konzollave dixhitale më të mira dvb-t2 të vitit 2016. Marrësi kompakt dhe i përballueshëm ka një marrje të mirë të sinjalit dixhital, i cili dërgohet në televizor nëpërmjet folesë HDMI. Falë pranisë së një porti USB, funksioni i regjistrimit dhe luajtjes së audios dhe videos në një pajisje portative mbështetet. Për më tepër, këtu mbështetet një funksion kaq i rëndësishëm si kontrolli prindëror. Vegël ka cilësime mjaft të thjeshta që mund t'i kuptoni shpejt. Disavantazhet e SUPRA SDT-94 përfshijnë nevojën për të "qëlluar" me telekomandën te marrësi, si dhe mundësinë e kërcimeve të imazhit nëse lidheni nëpërmjet një hyrjeje të përbërë. Çmimi mesatar për një model nga kompania Supra është 1500 rubla.

Çmimi 990 rubla

Rolsen RDB-532 - set-top box-i më i mirë dvb-t2 i vitit 2016 me një çmim të ulët. Avantazhi i marrësit është kompaktësia dhe lehtësia e përdorimit. Është ideal për transmetimin dixhital në makinë. Pajisja është e pajisur me një portë USB, e cila ju lejon të luani skedarë audio dhe video duke lidhur një kartë flash, si dhe të regjistroni video. Disavantazhet e modelit përfshijnë pamundësinë për të mbështetur disa formate dhe mungesën e një përshtatësi të energjisë në konfigurimin bazë. Kostoja e pajisjes sot është mesatarisht 990 rubla.

Çmimi 1300 rubla

Oriel 202 - një model i mirë i thjeshtuar i set-top kutive dixhitale dvb-t2 standard 2016. Nuk kërkon ndonjë cilësim shtesë për funksionimin: thjesht duhet të lidhni vegël me televizorin dhe të lidhni antenën. Marrësi është i pajisur me një portë USB, e cila ofron mundësinë për të lidhur një kartë flash nga e cila mund të luani skedarë video dhe audio, si dhe të regjistroni ajrin dixhital. Disavantazhet e modelit përfshijnë mungesën e butonave të kontrollit në panel, një telekomandë shumë të papërshtatshme dhe ngrohje të fortë të pajisjes. Gjithashtu, pajisja nuk mbështet zërin në të gjitha videot. Çmimi mesatar i Oriel 202 është 1300 rubla.

Çmimi 1400 rubla

Tesler DSR-11 Dolby Digital Plus renditet e shtata në renditjen e konzollave dixhitale më të mira dvb-t2 të 2016-ës. Marrësi, i bërë në një kuti të bardhë, është i pajisur me një portë USB, e cila bën të mundur përdorimin e tij si media player. Vegël ka një kodek të stacionit të benzinës që ju lejon të luani video në pothuajse të gjitha formatet. Pajisja gjithashtu ka një pritje të shkëlqyer të sinjalit dixhital. Përparësitë kryesore të modelit janë dizajni elegant, çmimi i arsyeshëm, disponueshmëria e lidhësve të nevojshëm, ndjeshmëria e mirë e sintonizuesit. E vetmja pengesë e vegël është se telekomanda nuk është shumë i përshtatshëm.

Çmimi 1200 rubla

Vendi i gjashtë shkon për set-top box dixhital dvb-t2 BBK SMP129 HDT2 viti 2016. Ky është një nga pajisjet më të lira me numrin minimal të lidhësve. Është menduar ekskluzivisht për modelet moderne të TV. Pajisja është e përshtatshme për të dëgjuar muzikë, për të parë video dhe foto. Ka një media player të mirë dhe një port USB. Anët negative të BBK SMP129HDT2 nuk janë shumë të përshtatshme menyja dhe paneli i kontrollit. Por për çmimin e dhënë nga prodhuesi, kjo është një nga opsionet më të mira. Mesatarisht, çmimi i një modeli është 1200 rubla.

Çmimi 3000 rubla

Një nga set-top box-et më të gjithanshëm dvb-t2. Marrësi ofron funksionin e regjistrimit të transmetimit televiziv, dhe luajtësi i mediave është gjithashtu i aftë të lexojë çdo format. Pajisja ka të gjithë lidhësit e nevojshëm dhe ka një nivel të shkëlqyer ndjeshmërie. Modeli është i pajisur me një panel të përshtatshëm telekomandë. Disavantazhi i pajisjes është se nuk njeh disa skedarë në të njëjtën drejtori. Kostoja e TELEFUNKEN TF-DVBT205 është mesatarisht 3000 rubla.

Çmimi 2500 rubla

Sven LEHTË SHIKO-150 DD LED renditet e katërta në listën e konzollave dixhitale më të mira dvb-t2 të 2016-ës. Pajisja është e pajisur me një luajtës mediatik që është në gjendje të riprodhojë zë në çdo format të njohur. Marrësi mbështet funksionin e shikimit të shtyrë, falë pranisë së një porti USB, i cili ju lejon të përdorni një kartë flash për regjistrimin e videos. Vegël ofron cilësi të shkëlqyeshme, si video ashtu edhe zë, ka një shpejtësi të shpejtë ndezjeje. Modeli ofron mundësinë për të përditësuar softuerin. Ana negative e Sven EASY SEE-150 DD LED është diapazoni i vogël i çelësit infra të kuqe. Kostoja mesatare e një modeli është 2500 rubla.

Çmimi 1500 rubla

Hap 3 konzolat dixhitale më të mira dvb-t2 të 2016-ës. Marrësi ofron gamën maksimale të funksioneve me cilësime intuitive dhe të thjeshta. Dalja HDMI ju lejon të shikoni kanale në cilësi HD. Pajisja mbështet funksionin e shikimit të shtyrë dhe chipset-i ka një kodek të stacionit të benzinës që ju lejon të luani zë në shumicën e skedarëve video. Paneli i përparmë përmban butona kontrolli dhe një hyrje USB. Pajisja siguron marrjen e mirë të sinjalit dhe kënaqet me një çmim të ulët. Ndër disavantazhet, blerësit theksojnë nevojën për të "drejtuar" telekomandën nga marrësi, pasi akorduesi mund të mos reagojë ndryshe. Kostoja mesatare është 1500 rubla.

Çmimi 1700 rubla

I renditur i dyti në listën e konzollave dixhitale më të mira dvb-t2 të 2016-ës. Pajisja pranon një sinjal në formatin dvb-t2 pa asnjë ankesë. Modeli mund të përdoret lehtësisht si një qendër multimediale, falë mbështetjes së kodekut të stacionit të benzinës, i cili kryen funksionin e luajtjes së zërit të pothuajse të gjithë skedarëve video. Të gjithë butonat e kontrollit janë të vendosur në panelin e përparmë për lehtësinë e përdorimit. Pajisja gjithashtu mbështet formatin HD. Trupi metalik është i kombinuar me plastikë, e cila nuk ka erë të huaj. D-COLOR DC1302 siguron marrjen e besueshme të sinjalit edhe për një antenë konvencionale. Anët negative të modelit janë një kordon i shkurtër dhe një ndërrim kanali pak më i ngadalshëm. Çmimi mesatar për një produkt teknik është 1700 rubla.

Çmimi 1900 rubla

Kryeson vlerësimin e konzollave më të mira të standardit dvb-t2 në 2016. Marrësi dixhital është intuitiv për t'u konfiguruar që absolutisht çdokush mund ta trajtojë. Porta USB e integruar ofron si një USB flash drive ashtu edhe një hard disk të jashtëm. Riprodhuesi i mediave lokale është i aftë të njohë pothuajse çdo format video dhe është i pajisur me një funksion shikimi të shtyrë. Trupi i pajisjes është prej metali, dhe të gjithë butonat e kontrollit janë të vendosur në panelin e përparmë. Ka një numër të madh lidhësish. Oriel 963 do të kushtojë mesatarisht 1900 rubla.

Konventa e Gjenevës e vitit 2006 miratoi që kalimi në transmetimin dixhital duhet të bëhet përpara vitit 2015, gjë që do të sjellë mbylljen e televizionit analog.

Që nga viti 2011, Rrjeti Kombëtar i Televizionit Dixhital u ndërtua dhe filloi në Ukrainë, i cili mbulon rreth 95% të vendbanimeve të vendit. Deri në vitin 2015, është planifikuar të mbyllet transmetimi analog në vend.

Ekzistojnë tre formate transmetimi për TV tokësor:

  1. DVB-T / MPEG2
  2. DVB-T / MPEG4
  3. DVB-T2 / MPEG4

Ishte DVB-T2 / MPEG4 që u prezantua në Ukrainë - formati më i ri i transmetimit. Formati i transmetimit dixhital ka imunitet më të madh ndaj zhurmës se ai analog. Kjo do të thotë që mbulimi do të jetë më i madh dhe vetë sinjali do të jetë i disponueshëm aty ku nuk ishte më parë, duke ruajtur cilësinë e figurës dhe zërit.

Ai gjithashtu përfshin një reduktim të madhësisë së antenës, duke qenë të gjitha gjërat e tjera duke qenë kushte të barabarta marrjeje. Merr video me cilësi të shkëlqyer me një antenë të brendshme? Shikimi i televizorit me cilësi të lartë jashtë ose në makinë është bërë tashmë realitet!

Me gjithë këtë, stacionet transmetuese që transmetojnë në dixhital kanë më pak fuqi se ato analoge. Rrjedhimisht, ata konsumojnë më pak energji elektrike dhe janë më miqësore me mjedisin.

Sistemi supozon praninë e 32 kanaleve bazë: 28 kombëtare + 4 rajonale dhe lokale. Shikimi i të 32 kanaleve është falas. Për momentin, të gjitha kanalet transmetohen në cilësi SD (standarde), por projekti supozon se 22 kanale do të jenë në format SD, 10 të tjerët - me definicion të lartë HD.

Lista paraprake e kanaleve HD:

  • MTV-Ukrainë
  • TONIS
  • Ukrainë
  • Kinotoçka
  • Inter
  • Bank-TV
  • Fut muzikë

Transmetimi dixhital ofron një sërë mundësish shtesë. Së bashku me teletekstin e vjetër, po transmetohen informacione të ndryshme shtesë: programi aktual, programi tjetër, emrat e kanaleve, koha aktuale, titrat dhe gjuha e tyre (nëse ka), etj.

Nga ana tjetër, vetë akorduesit janë në gjendje të marrin versionin e ri të softuerit (firmware) në mënyrë qendrore, direkt nga ajri.

Nga teoria në praktikë

Pavarësisht se sa tërheqës duket DVB-T2, ai nuk është ende i plotë në Ukrainë. Fakti është se Zeonbud merr një sinjal nga kompanitë televizive në formatin MPEG-2 me një shpejtësi bit deri në 2.5 Mbps, dhe më pas e konverton atë në MPEG-4.

Megjithatë, kjo duhet parë si një zgjidhje e përkohshme, pasi jo të gjitha kompanitë televizive janë në gjendje të kalojnë shpejt në MPEG-4. Nëse Zeonbud do të kufizohej vetëm në MPEG-4, do të krijonte vështirësi të mëdha për kompanitë televizive.

Vetë marrësit e televizorit dixhital, si dhe vlera e tyre në treg (~ 550 UAH), lënë shumë për të dëshiruar. Epo, shpresojmë, me kalimin e kohës, të gjitha këto nuanca do të eliminohen.

Vetë fakti i kalimit të Ukrainës në transmetimet dixhitale duhet të kënaqet tashmë.

Në temën tjetër, do të flasim për veçoritë rajonale të transmetimit dixhital në rajonin Transcarpathian.

A ia vlen të blini një akordues televiziv dixhital dvb t2 për TV, cili është më i mirë dhe si të zgjidhni? Për një banor të qytetit, çështja e blerjes së një pajisjeje për të rritur numrin e kanaleve interesante nuk është urgjente. Televizioni kabllor, i cili është bërë i përhapur, u prezanton përdoruesve paketa të ndryshme me një gamë të gjerë çmimesh dhe një sërë kanalesh për çdo shije. Me një lidhje TV kabllor, përdoruesi mund të zgjedhë dhe të shikojë çdo kanal televiziv brenda paketës së blerë. Situata është krejtësisht e ndryshme nëse përdoruesi jeton në një fshat ose qytet të vogël. Në këtë rast, banorët e qytetit janë të kënaqur me kanalet televizive analoge në ajër, të cilat nuk transmetohen gjithmonë në cilësi të mirë. Transmetimi analog nuk është imun ndaj ndërhyrjeve dhe në varësi të antenës, disa kanale nuk mund të sintonizohen fare. Në këtë rast, përdoruesit instalojnë pjata të veçanta satelitore.

TV satelitor është mjaft i popullarizuar në mesin e përdoruesve të vendbanimeve të vogla. Ai jep akses në një numër të madh kanalesh. Por jo të gjithë mund të përballojnë blerjen e pajisjeve speciale për lidhjen e televizionit satelitor. Përveç kësaj, TV satelitor ka një sërë disavantazhesh:

  • për të akorduar antenën në satelitë të ndryshëm për të rritur numrin e kanaleve, duhet të blini koka shtesë;
  • ju duhet të telefononi një specialist për të konfiguruar dhe instaluar pajisjet;
  • Kohët e fundit, shumë kanale janë të koduara dhe për të pasur akses në to duhet të paguani ekstra.

Prandaj, akorduesi t2 do të jetë një alternativë e mirë për banorët e qyteteve të vogla dhe fshatrave, si dhe vilat verore.

Koncepti i transmetimit dixhital dhe formati dvb t2

Përpara se të zgjidhni se cili set-top kuti dixhital është i përshtatshëm për televizorin tuaj dvb t2, le të shqyrtojmë se çfarë janë televizioni dixhital dhe formati dvb t2.


Televizioni dixhital është një metodë e transmetimit të transmetimeve të të dhënave video dhe audio duke i koduar ato përmes kanaleve dixhitale. Ekzistojnë disa standarde të transmetimit dixhital që janë vendosur nga organizata të veçanta ndërkombëtare:

  • Standardi japonez;
  • evropiane;
  • amerikane.

Për territorin e Federatës Ruse, përdoret standardi evropian për televizionin dixhital.

Sipas llojit të transmetimit të sinjalit, televizioni dixhital mund të jetë:

  1. Televizioni tokësor ose tokësor DVB T2 është një format i gjeneratës së re për transmetime dixhitale tokësore. Kur përdorni dvb t2, të dhënat transmetohen nga përsëritës të veçantë që transmetojnë zë dhe figurë. Për të marrë të dhëna nga përsëritësi, përdoren set-top kuti ose sintonizues të veçantë të integruar në televizor. Për më tepër, një antenë e zakonshme në natyrë është e përshtatshme për marrjen e të dhënave.
  2. Satelitor. Ky format përdor një sinjal satelitor për të transmetuar të dhëna, i cili transmetohet në një satelit në orbitën e ulët të tokës dhe më pas merret nga një antenë e veçantë satelitore.
  3. Televizioni kabllor është një metodë e transmetimit të një sinjali dixhital përmes një lidhjeje kabllore. Si rregull, TV kabllor ofrohet nga kompani ofruese që u ngarkojnë përdoruesve një tarifë abonimi në varësi të paketës së lidhur.

Aspektet pozitive të transmetimit të të dhënave dixhitale:

  • niveli i lartë i imunitetit ndaj ndërhyrjeve. Mund të themi se nuk ka ndërhyrje në formatin dixhital të transmetimit të të dhënave, fotografia është ose në cilësi të mirë ose mungon plotësisht;
  • transmetuesit me fuqi të ulët përdoren për format dixhital;
  • cilësi e shkëlqyer e figurës dhe zërit;
  • më shumë programe televizive;
  • aftësia për të personalizuar gjuhën dhe titrat;
  • aftësi shtesë për regjistrimin, ruajtjen dhe menaxhimin e videos.

Kur transmetoni të dhëna me kodim dixhital, ka edhe disavantazhe:

  • nëse niveli i sinjalit nuk është mjaft i fortë, atëherë imazhi merret në formën e katrorëve të vegjël;
  • varësia nga kushtet e motit. Gjatë stuhive, stuhive të borës ose erërave të forta, praktikisht nuk ka asnjë sinjal;
  • nevoja për një numër të madh qendrash përsëritëse sinjalesh.

Për çfarë janë sintonizuesit dixhital T2

Një sintonizues dixhital është një pajisje që siguron marrjen dhe transmetimin e të dhënave dixhitale, duke i kthyer ato në një format që mund ta kuptojë një televizor.


Dekoderat DVB T2 janë projektuar për të marrë televizor tokësor. Ekzistojnë dy lloje të marrësve:

  1. I integruar. Pajisjet që fillimisht përfshihen në grupin bazë të televizorit. Ato janë pjesë përbërëse e pajisjes. Informacioni nëse televizori ka një marrës të integruar tregohet në paketë.
  2. E jashtme. Këta marrës janë pajisje të pavarura, ato janë të lidhura me televizorin përmes lidhësve specialë ose portit USB.

Përparësitë e përdorimit të akorduesve dvb t2:

  • kosto e ulët e pajisjes;
  • nuk ka nevojë për shpenzime shtesë për pajisje, pasi akorduesi punon me një antenë konvencionale analoge;
  • një rritje në numrin e kanaleve televizive tokësore të marra;
  • cilësi më e mirë e figurës dhe zërit;
  • pajisja është e përshtatshme për vendbanime pa TV kabllor. Për shembull, një fshat i largët ose një zonë periferike.

Nga ana tjetër, marrësit janë të papërshtatshëm sepse cilësia e sinjalit varet nga:

  • sepse sa larg është kulla përsëritëse;
  • lartësia e antenës së përdorur;
  • nga kushtet e motit.

Përmbledhje e kutive të dekoderit DVB T2

Le të shqyrtojmë disa modele marrësish në mënyrë që secili nga blerësit të vendosë se cila nga konzolat është set-top box dixhital më i mirë dvb t2 posaçërisht për të.

  1. Tuner Lumax DVB T2 model 1000 hd. Një shtojcë kompakte, në formë si një bilbil i rregullt. Lidhet me televizorin nëpërmjet portës USB. Pajisja funksionon kur televizori është i ndezur, kështu që nuk kërkon lidhje me energjinë. Një pajisje mjaft e ndjeshme që siguron një transmetim të mirë të sinjalit.
  2. Modeli Selenga HD860D. Një marrës i lirë që siguron ndërrim të shpejtë të kanaleve dhe cilësi të lartë të figurës. Ndjeshmëria e lartë e pajisjes ju lejon ta zgjidhni atë për vendet më të largëta nga kulla transmetuese.
  3. World Vision T Një sintonizues mjaft i thjeshtë dhe i lirë me aftësinë për t'u lidhur me pajisje të ndryshme ruajtëse, i cili i lejon përdoruesit të shikojë video në formatet AVI, MP3 dhe MKV. Ky set-top box mbështet vetëm aftësinë për të marrë një sinjal transmetimi të drejtpërdrejtë dhe nuk mund të përdoret për kanale të koduara TV me pagesë.
  4. GI Matrix Lite. Një pajisje universale që funksionon me formatet e televizionit satelitor, tokësor. Veçoritë shtesë të këtij sintonizuesi përfshijnë një media player të integruar, lidhje WI-FI dhe një marrës kartash.
  5. Seria BBK SMP124HDT2. Marrësi, duke punuar me formatin T2, ka një luajtës të integruar dhe aftësinë për të lidhur media shtesë. Një nga avantazhet e kësaj pajisjeje është një program televiziv elektronik.
  6. Modeli Galaxy Innovations VU / Duo 2. Marrës, i dalluar për një kosto mjaft të lartë, por megjithatë mbetet lider në shitje midis pajisjeve të këtij lloji. Ofron transmetim imazhi me cilësi të lartë, ka aftësinë për të lidhur WI-FI dhe akses në internet. Pajisja ofron lidhës shtesë për lidhjen e llojeve të tjera të kartave, si dhe një marrës për kartat e kanaleve me pagesë.


Zgjedhja e një marrësi për televizionin tokësor nuk është aq e vështirë, pasi shpesh këto pajisje projektohen dhe përdoren vetëm për marrjen dhe dekodimin e një lloji të transmetimit dixhital. Modelet më të sofistikuara janë të pajisura me lojtarë të integruar që mund të lexojnë formate të ndryshme të skedarëve video ose aftësinë për të lidhur kartat flash, disqet e ngurtë, si dhe aksesin në internet. Nëse pajisja ka një marrës për kartat e TV me pagesë, atëherë përdoruesi në çdo kohë mund të lidhet me një nga ofruesit dhe të rrisë gamën e kanaleve të marra. Marrësit me funksione shtesë, përveç funksionit të marrjes së televizionit tokësor, ju lejojnë të zgjeroni aftësitë edhe të televizionit më të zakonshëm të modelit të vjetër. Në këtë mënyrë ata tërheqin përdoruesit, pasi është shumë më lirë të blini një marrës me veçori shtesë sesa të blini një model më të ri televizori. Marrësit e televizionit tokësor janë veçanërisht të rëndësishëm për banorët e vendbanimeve që nuk kanë aftësinë për t'u lidhur me TV kabllor.

Artikujt kryesorë të lidhur